اگر بخواهید در این بازار کار کنید باید در این مورد تصمیم بگیرید. مشکل اساسی اینه که هم کورل و هم ایلوستریتور برای کار گرافیک برداری هستند. این واقعیت ممکنه این حس را به شما بده که باید بین این‌ها یکی را انتخاب کرد. از جانب دیگه یاد گرفتن دو تا برنامه گرافیکی برداری برای تازه‌کارها هزینه اضافی داره و خیلی‌ها فکر می‌کنند که بهتره بیشتر پولشان را روی یادگیری آن که بهتره بگذارند.

خوب تا مدت‌های زیاد آن که بخصوص در ایران بهترین بود کورل دراو بود. کورل سلطان مطلق گرافیک برداری ایران بود. کورل به طور کلی بسیار قدرتمند بود و البته که هنوز هم هست.

در زمینه دقت طراحی کورل بی‌شک حرف آخر را می‌زند. اگر فکر می‌کنید دقت دیگه چه نقشی بازی می‌کنه خدمتتان عرض می‌کنم که طرح‌هایی که با کورل ایجاد می‌شوند به قدری دقیق هستند که وقتی می‌خواهید قالب برش برای مثلا برش زدن مقوای بسته‌بندی بسازید فقط خروجی کورل از شما قبول می‌کنند. وقتی بخواهید طرح برش لیزری درست کنید فقط کورل جواب می‌دهد و کارش حرف هم ندارد. پیچیده‌ترین طرح‌های برش را به آسانی با کورل می‌توان ایجاد کرد.

در زمینه طراحی‌های اداری هم کورل بسیار قدرتمند است. برای مجموعه‌های اداری مانند کارت ویزیت و سربرگ و چیزهای نظیر این‌ها خروجی کورل بسیار خوب و مرغوب و پسند بازار است. در زمینه طراحی برای تی‌شرت و انواع چاپ‌های پرده‌ای باز هم کورل بهترین انتخاب است. خود من زمانی که ایندیزاین و اصولا برنامه‌های نشر رومیزی در ایران نیامده و باب نشده بود همه کارهای کتاب‌هایم را با کورل انجام می‌دادم و هنوز هم می‌توانم بدون هیچ مشکل فایل‌های کتاب را از برنامه Word وارد کورل کنم و بدون هیچ مشکلی صفحه‌بندی و حتی فرم‌بندی کنم. اگر پاش بیفته و فردا شرکت ادوبی را صاعقه‌ای بیاد و خاکستر کنه آب توی دل من یکی تکان نخواهد خورد. گذشته از همه این‌ها خروجی pdf کورل بهترین خروجی‌ای است که تا به حال دیده شده و خود کورل به طور مستقل بدون کمک نرم‌افزارهای ثانویه خروجی بسیار عالی pdf ایجاد می‌کند که بیا و ببین! — یعنی اگه نیایی نمی‌بینی!

اما ایلوستریتور از طرف دیگر این روزها دارد معروفیت خوب پیدا می‌کند و رواج می‌یابد. تا همین چند وقت پیش از ایلوستریتور نمی‌شد استفاده کرد. درست فارسی نمی‌شد و مشکل‌های بسیار اساسی و بزرگی داشت که برخی از آن‌ها هنوز هم حل نشده است. اما ایلوستریتور این روزها از همیشه بهتر شده است و آدم را وسوسه می‌کند که به سراغش برود.

یکی از خوبی‌های ایلوستریتور این است که کمی تا قسمتی شبیه به فتوشاپ است. رابطه کاربریش در لحظه اول مواجهه با آن شما را نمی‌ترساند البته به شرط آن که فتوشاپ‌کار باشید. برخی از کارهای تکراری در هر دوی این برنامه‌ها شبیه به هم انجام می‌شود و بنابراین وقتی از فتوشاپ وارد ایلوستریتور شوید انگار وارد طبقه دوم خانه خودتان شده‌اید چون گرچه که این طبقه اول نیست اما منطقش با آن یکی است و غریبه نیست. به نظر می‌رسد که زود آن را یاد می‌گیرید.

خوبی دیگرش این است که برخی از امکانات بسیار خوبش را هیچ کجای دیگر نمی‌توانید پیدا کنید. اگر بخواهید وارد کار گرافیک وب شوید شک نکنید که آموختن ایلوستریتور بیشتر به نفع‌تان است. ایلوستریتور برای کار گرافیک وب بسیار دقیق و کارآست. چیزی که در کورل کمی تا قسمتی حالتان را می‌گیرد.

مزیت دیگر ایلوستریتور این است که با فتوشاپ در ارتباط کامل است. طرح‌های ایلوستریتورتان را اغلب می‌توانید بدون تغییر مهم و آزاردهنده و بخصوص با کمترین تغییر رنگ وارد فتوشاپ کنید و از مزیت هر دو نرم‌افزار با هم سود ببرید. کورل دراو در کنار خود برنامه‌ای به نام کورل فتوپینت دارد که هر چند بسیار قوی است ولی هرگز به خوبی فتوشاپ نیست. من البته به همان شدتی که از فتوشاپ خوشم می‌آید از فتوپینت هم کیف می‌کنم اما فتوشاپ توی‌دست‌تره و کار با آن رواج بسیار بیشتری داره.

برخی از دستورها و کارهایی که در ایلوستریتور هست در کورل نیست. با این وجود، این‌ قابلیت‌ها هر چند که خوبند  اما در بازار کار عددی نیست و به حساب نمی‌آید. مثلا برخی از سه‌بعدی کاری‌هایی که در ایلوستریتور می‌توان کرد اصلا در کورل شدنی نیست، اما کار عملی برای این‌ قابلیت‌ها در بازار کم است. به عبارت دیگر ازش کمی تا قسمتی پول در نمی‌یاد. مهارت‌هایتان را باید بگذارید توی تاقچه و افسوس پیدا نشدن مشتری برای آن‌ها را بخورید.

من به هر دوی این نرم‌افزارها کاملا ارادت دارم، اما ترجیح می‌دهم که به ماهیت کاری که به من داده می‌شود نگاه کنم و ببینم کدام این‌ها برای آن کار مناسب‌تر است تا از آن استفاده کنم. این را نقدا بدانید که خروجی تمام کارهای بازار امروز ایران pdf است. بازار از شما pdf می‌خواهد و کورل و ایلوستریتور هر دو این قالب خروجی را به خوبی می‌توانند پشتیبانی کنند. یک نکته دیگر آن است که کورل در زمینه کاری بسیار سریع‌تر نتیجه می‌دهد. بعد از لااقل بیست سال کار می‌توانم بگویم که کورل هوشمندتر و سریع‌تر است.

نتیجه‌ای که این‌جا می‌خواهم به آن برسم آن است که راستش باید هر دوی این نرم‌افزارها را یاد بگیرید. بازار کارتان به این ترتیب کامل خواهد شد. مشتری مداری به شما تکلیف می‌کند که اگر مشتری از شما خواست با کورل کار کنید و خروجی کورل به او بدهید به او نه نگویید. همچنین اگر کسی فایل‌های اجرایی‌تان را در قالب ایلوستریتور خواست نباید ناامید شود. زحمتتان زیادتر می‌شود اما نتیجه کار عالی است. و اما اگر می‌خواهید این‌جا چیزی را یاد بگیرید و بروید خارج کار کنید. ایلوستریتور مرغوب‌تر است. کورل را در خارج خیلی کمتر می‌شناسند و با آن خیلی کمتر کار می‌شود.