می دانید که در بیشتر محصولات ادوبی مانند فتوشاپ، ایلوستریتور و ایندیزاین در خانه‌هایی که عددخور هستند، می‌توانید به طریق ماشین‌حسابی عدد وارد کنید. یعنی اگر می‌خواهید پهنای یک صفحه یا سند بیست واحد بیشتر کنید در خانه Width آن، جلوی مقداری که فعلا در آن موجود است یک ۲۰+ وارد می‌کنید و خود برنامه بر می‌دارد و عدد پهنا را با ۲۰ جمع می‌کند حاصل را عدد جدید پهنای سند قرار می‌دهد. و به همین ترتیب سایر اعمال اصلی را هم می‌توان در این خانه‌ها به کار گرفت.

این ماجرا در نگارش‌های جدیدتر برنامه‌های ادوبی که در ایران به کار می‌بریم مشکلاتی را ایجاد کرده است که این‌جا می‌خواهم این مشکلات را بعلاوه راه حلش برایتان شرح بدهم. البته باید بدانید که ممکن است این اشکال‌هایی که این‌جا شرح می‌دهم اصلا تا به حال برایتان پیش نیامده باشد. اما برای کسانی که پیش بیاید بدجوری حالشان را اخذ می‌کند و حتی آن‌ها را از کاربرد این امکان خوب بیزار می‌کند. مشکلی که در کاربرد اعداد در خانه‌های ماشین حسابی پیش می‌آید دو تا است:

۱- شما نمی‌توانید اعداد خانه‌ها را با ارقام فارسی بنویسید. بیشتر وقت‌ها اعداد فارسی با انگلیسی‌ها جمع و تفریق نمی‌شوند. وقتی وارد خانه‌های عددخوار می‌شوید باید حتما سیستم شما در حالت انگلیسی باشد و در پایین و راست صفحه نمایش، نشانه En را ببنید. اگر Fa یا «فا» دیدید اوضاع خرابه و معمولا عمل نمی‌کنه! گفتم معمولا، چون بگیر و نگیر داره. اما اگر به انگلیسی باشد رد خور نداره و هیچ اشکالی پیش نمی‌آید.

۲- اعداد را به کمک علامت / نمی‌توانید تقسیم کنید. اگر عددی وارد کنید که بر عدد دیگر تقسیم می‌شود مثلا 200/2 برنامه‌های ادوبی و بخصوص فتوشاپ فکر می‌کند منظور شما «دویست ممیز دو» است نه «دویست تقسیم بر دو» و بعد ممکن است یک پیام خطای دری وری بدهد و شما را نصحیت کند که چطوری باید عدد را وارد کنید. این پیام دری وری یک اشکال بدی هم دارد و آن این که به سختی از صحنه بیرون می‌رود و بعضا این‌قدر با لجبازی در صحنه می‌‌ماند تا از جانتان سیر بشوید و برنامه را به زور ببندید و دوباره به آن برگردید.

ریشه این مشکل این‌جا است که در یکی از نگارش‌های اخیر ویندوز ۱۰ که به تازگی به طور خودکار در تمام سیستم‌ها بروزآوری اجباری شده، مایکروسافت تعریف علامت اعشار را برای هر زبانی به صورت بومی آن در آورده است. ما در فارسی وقتی می‌خواهیم بنویسیم «دو و سه دهم» می نویسیم ۲/۳. در قدیم حتی از حرف «ر» هم به جای علامت خط کج یا اسلش استفاده می‌شد. غیرایرانی‌ها که از اعداد لاتین استفاده می‌کنند همین «دو و سه دهم» را به صورت 2.3 می‌نویسند. به آن هم ممیز نمی‌گویند بلکه به آن «نقطه اعشاری» یا «نقطه شناور» (Floating Point) می‌گویند. ما اگر از این طرز نوشتن استفاده کنیم عددمان به صورت «۲.۳» در می‌آید چون صفر ما شبیه به نقطه است ممکن است دویست و سه «۲۰۳» خوانده شود که برای محاسبات خیلی خطا ایجاد می‌کند.

مشکل از آن‌جا ناشی می‌شود که ادوبی اصلا از ایرانی‌ها و راستش به طور کلی از غیر انگلیسی‌ زبان‌ها خوشش نمی‌آید. به مشکلات ما کوچکترین توجهی ندارد. ما برای ادوبی بازار محسوب نمی‌شویم. حتی عرب‌ها را هم زیاد تحویل نمی‌گیرد. اگر می‌بینید اخیرا ادوبی امکان استفاده از دیگر زبان‌ها را در برنامه‌های خود فراهم کرده به این علت است که نمی‌خواهد از چرخه جهانی شدن عقب بماند. چیزهای کلی را درست کرده اما به جزئیات هیچ اهمیت نمی‌دهد. به نامه هم جواب نمی‌دهد.

ادوبی برای سیستم‌ها غیر فارسی‌اش از تنظیم‌های ویندوز استفاده می‌کند و می گوید اگر مشکلی دارید باید سراغ تنظیم‌های ویندوزتان بروید و آن‌جا مسئله را حل کنید. این البته جواب خوبی نیست اما راه حل ما هم فعلا همین است و بس. تا روزی که ادوبی آدم بشه و کار را درست انجام بده باید مشکلمان را در ویندوز حل کنیم که البته راه خیلی ساده‌ای هم دارد. به این شکل: 

۱- روی تکمه Start ویندوز کلید بزنید و با باز شدن منوی Start کلمه Control Panel را تایپ کنید تا پنجره‌ای به همین نام باز شود.

۲- در پنجره Control Panel روی نشانه یا ایکون Region (منطقه) کلید بزنید.

۳- حالا پنجره جدیدی با نام Region (منطقه) باز می‌شود. در این پنجره است که مشخص می‌کنید در زبان‌های غیر انگلیسی که در سیستم‌تان نصب است چه تنظیم‌هایی برای چیزهای مختلف محلی به کار گرفته می‌شود. ما سیستم مان فارسی است بنابراین در زیر عنوان Format باید مثل شکل زیر گزینه (Persian Iran)‌ را ببینید.

می‌بینید که در این پنجره می‌توانید طرز نوشتن تاریخ و زمان را مشخص کرد. ما این را نمی‌خواهیم. بنابراین باید روی تکمه Additional Settings (تنظیم‌های دیگر) کلید بزنید.

دارید و به جای آن همان علامت قبلی یعنی نقطه اعشاری (.) را تایپ کنید. فقط کافیست که در این خانه کلید بزنید و علامت / را پاک کنید و علامت . یا هر چیز دیگری که می‌خواهید را تایپ کنید و بعد روی تکمه Apply‌ (به کار ببر) کلید بزنید.

تمام شد.

حالا هر یک از برنامه‌های ادوبی را که باز است فقط ببندید و باز کنید.

می‌بینید که دیگه مشکلی نخواهید داشت. و سیستم دیگه گیج نمی‌خوره و تکمه‌های ماشین حسابی کارشان را درست انجام می‌دهند.

اشکالی که از این به بعد برایتان پیش می‌آید در برنامه‌های محاسباتی است که قرار است خروجی فارسی داشته باشند. مثلا در اکسل مشکل‌دار می‌شوید. چون اعداد اعشاری بد نشان داده می‌شوند.

این مشکل برای کسانی که کارشان اصلا گرافیک است و بیشتر فتوشاپ کار می‌کنند و با اکسل و برنامه‌های محاسباتی اصلا کاری ندارند اصلا عددی نیست.

اما اگر قرار شد بروید سراغ اکسل و برنامه‌های محاسباتی با خروجی فارسی هم خیالی نیست. دوباره برگردید به همین پنجره و این بار دوباره علامت / را به جای نقطه قرار بدهید و تمام.

این مشکل ادامه خواهد داشت تا این که ادوبی یک فکری بکند که تنظیم‌های اعداد را از دست ویندوز بگیرد که این هم معلوم نیست کی باشد. اگر فهمیدم که ادوبی این کار را زمانی انجام داد شما را هم خبر خواهم کرد.

this post is for solving an annoying problem of Persian language Users of Adobe Products about Persian calculator boxes.

Written by: Masoud Shabahang