نمایش شسته‌رفته (Trim View) در ایلوستریتور ۲۰۱۹

trim view

وقتی داریم با ایلوستریتور کار می‌کنیم همیشه اشیای گرافیکی زیادی در صحنه حضور دارند که روی یک یا چند آرت‌برد قرار گرفته‌اند. اما اشیای دیگری هستند که کمکی هستند و برای خدمت‌رسانی به کاربر ایجاد شده‌اند. انواع شبکه‌های خط‌کشی شطرنجی، انواع خط راهنمای افقی و عمودی و اصلا خود آرت‌برد که یک کادر نشان‌دهنده کاغذ یا مقوای فرضی است که کار گرافیکی روی آن انجام می‌شود. نمایش همه این‌ها در سند در حین حال بسیار حال‌گیر است و در نگارش‌های قبلی می‌باید به آن رضایت می‌دادیم و می‌سوختیم و می‌ساختیم. در تصویر زیر می‌بینید که چقدر شلوغی و پیچدگی هست؟ این سرنوشت همه ما تا ایلوستریتور ۲۰۱۹ بود.

در نگارش جدید ایلوستریتور که ۲۰۱۹ باشه، یک حالت نمایشی خاص برای نشان دادن شسته‌رفته کار معرفی شده است. برای دیدن نمایش شسته‌رفته کارتان فقط باید یک کار کوچولو انجام بدهید. و آن این که در منوی View (نمایش) روی گزینه Trim View (نمایش شسته‌رفته) کلید بزنید.

بلافاصله ایلوستریتور بر می داره:

۱ – تمام خط‌های راهنما، تمامی شبکه‌های شطرنجی را خاموش می‌کند. اما کار دیگری که می‌کند خیلی باحالتره!

۲ – تمام عناصری که بیرون از آرت‌بردها قرار دارند را از صحنه حذف می‌کند و فقط چیزهایی را باقی می‌گذارد که در آرت‌بردها قرار داده‌اید یعنی با کمک لبه آرت‌برد‌ها همه چیز را برش می‌زند و بیرونی‌ها را پنهان می‌کند.

به دو نکته توجه کنید:

اولا: در این حالت اگر مکان نما را روی طرح‌تان ببرید نمای محو دوره‌هایی که پنهان شده‌اند به شما نشان داده می‌شوند تا متوجه باشید که چه چیزهایی بیرون آرت‌برد و چه چیزهایی داخل آن قرار دارند.

دوما: این حالت فقط نمایشی نیست. در آن می‌شود کار هم انجام داد. تمام ابزارها و فرمان‌ها در این حالت اجرا می‌شوند و می‌توانید کارتان را در این حالت اصلا شروع و تمام کنید و هیچ اتفاقی هم نمی‌افته. البته این حالت نمایش را بگذارید برای آخر کار که دارید دستکاری‌های نهایی را می‌کنید و پرو نهایی را صورت می‌دهید و یا وقتی که سفارش دهنده قرار است به حاصل کار نگاهی بیندازد و اشیای اضافه بر سازمان گیجش می‌کند و حال‌گیری می‌شود.

برای این که نشان بدهم این حالت فقط برای نمایش نیست روی پیراهن را کمی خط‌خطی کرده‌ام. این خط‌خطی‌ها بعد از انتخاب حالت Trim View (نمایش شسته‌رفته) انجام شده است.

This post is about new Trim View of Illustrator 2010 in non technical jargon and easy to understand and follow.

Written By: Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ