۱ میانبر سریع برای معکوس کردن مسیر در ایلوستریتور

illustrator shortcut for reversing path direction

بیشتر وقت‌ها وقتی مسیری یا path را ترسیم می کنید هیچ لزومی نیست که به جهت آن اهمیتی بدهید. مسیر از یک جایی شروع میشه و به یک جایی ختم میشه دیگه! –این دیگه‌اش منو کشته 🙂 — و اگر ضخامت یا شکل آن یک‌سان یا هم‌سان باشه، این که از کجا شروع بشه و به کجا ختم بشه اصلا مهم نیست. مسیر زیر را نگاه کنید، سراسرش یک ضخامت داره و بنابراین فرقی نمی‌کنه که از کجا به کجا کشیده و رسم شده است. سروتهش یک کرباسه.

 

مسیر یکسان

اما اگر مسیری که می‌کشید دارای ضخامت‌های متفاوت در طول جریانش باشه آن‌وقت قضیه فرق می‌کنه و دیگه مهمه که اولش کجا باشه و آخرش کجا! در شکل زیر یک گل الکی زرد رنگ می‌بینید که یک شاخه سبز رنگ الکی‌تر دارد. شکل را فقط برای این که درک قضیه ساده باشه اینجوری کشیده‌ام.

مسیر یکسان

 شاخه گل را با آرت‌براش (همون که دورش کادر نارنجی داره) و یکی از انواع قلم‌موهایی است که می‌شه برای هر مسیر دلخواه انتخاب کرد، ترسیم کرده‌ام. می‌بینید که ضخامت آن در طول مسیر بازی دارد و کم و زیاد می‌شود و همچنین یک طرفش از طرف دیگه باریکتره!

مسیر یکسان

اما اگه الان یکی برگرده بگه! آخه عموجان کی دیده که شاخه گل در پایین باریک‌تر و در بالا ضخیم‌تر باشه راست نگفته؟ چرا دیگه! و از این‌جا معلوم می‌شه که شاخه گل باید جهتش عوض بشه، تا در بالا نازک و در پایین کلفت بشه. حالا دیگه جهت مسیر مهمه.

راه معمولی معکوس کردن مسیر چند‌تا دست‌انداز داره و اگر ایلوستریتور بلد باشید می‌دانید که یک کمی اذیت کننده است و جای شرحش هم این‌جا نیست و توی کتاب‌های مرجع و بخصوص کتابی است که الان دارم می‌نویسم و باید چنین جاهایی دنبالش بگردید. ولی یک میانبر بامزه برای تغییر دادن مسیرهای این‌جوری هست که خیلی کارتان را راحت می‌کند. و این شکلی‌یه که:

۱- ابزار قلم (Pen tool) رو فعال کنید.

مسیر یکسان

۲ – مکان‌نمای ابزار رو ببرید روی مسیر و بگذارید روی اولین یا آخرین گره مسیر. می‌بینید که مسیر به طور موقت فعال میشه و روی گره آخر کلمه Anchor (گره لنگری) دیده میشه! (پایین شکل زیر رو ببنید) 

مسیر یکسان

۳ – هر وقت گره فعال شد با ماوس یک بار کلید بزنید. تمام شد. مسیر سروته شد بی چک و چانه و رفتن به سراغ پانل‌ها و انتخاب گزینه‌ها. البته باید بلافاصله تکمه Ctrl را بگیرید و در یک جای خالی مثلا با کمی فاصله از آن نقطه یا گره یک بار دیگر کلید بزنید. وگرنه مسیر فعال شده و ادامه پیدا می‌کنه. شکل زیر مسیر سروته شده را نشان میده که الان دیگه منطقی‌تره.

مسیر یکسان

نکته‌هایی باید به یاد داشته باشید اینا هستن که:

اولا: این میانبر فقط روی مسیرهای باز جواب میده و برای مسیرهای بسته باید برید سراغ همون راه‌های پیچ‌درپیچ معمولی.

دوما: این میانبر فقط روی یک مسیر انتخاب شده کار می‌کنه. اگر چند تا مسیر را با هم انتخاب کنید هیچ غلطی نمی‌کنه و باز این‌جا هم باید برید سراغ همون راه پیچ‌درپیچ معمولی.

سوما: اگر با همین ترتیب دوباره روی همون گره کلید بزنید باز هم فتوشاپ هیچ کاری نمی‌کنه. اگر بخواهید مسیری که برعکس شده را دوباره سروته کنید باید بروید سراغ سر دیگری که رویش کلید نزده‌اید و این بار روی آن کلید بزنید.

بیشتر وقت‌ها اما همین کلک میانبری کافیه و کلی در وقت‌ صرفه‌جویی می‌کنه.

مسیر یکسان

This post is about a shortcut in illustrator for reversing the path direction.

Written by: Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ