free form gradient in illustrator 2019

اگر با ایلوستریتورهای نگارش‌های قدیمی‌تر سابقه داشته باشید می‌دانید که فقط دو جور می‌شد و می‌شود که در آن‌ها شیب رنگ یا Gradient ایجاد کرد.

شیب رنگ خطی (Linear Gradient):

این شیب رنگ از یک رنگ به تدریج به سوی رنگ دیگری می‌رود و آرام آرام و در امتداد یک خط که شما زاویه‌اش را تعیین می‌کنید رنگ اول به رنگ دوم می‌رساند. مثل تک‌تک رگه‌های این ستاره که هر کدام با یک شیب رنگ خطی پر شده‌اند..

۲ – حالا یک شئ را انتخاب کنید. شئ بسته باشد بهتر است اگر باز باشد ممکن است گیج بشوید.

شیب رنگ شعاعی

این نوع دوم شیب رنگ هم یک رنگ را از مرکز یک دایره شروع می‌کند و به تدریج در محیط آن دایره به رنگ دیگر تبدیل می‌شود. شعاع دایره و انتخاب رنگ‌های اول و آخر دست کاربر است و می‌توان در آن کارهای دیگری برای افزودن رنگ‌های میانی دیگر هم انجام داد. مثل این دو تا آدمک که هر کدام از اجزای‌شان شیب رنگی خاص خود دارد

شیب رنگ شکل آزاد (Free Form Gradient)

در نگارش ۲۰۱۹ ایلوستریتور یک شیب رنگ جدید دیگر به این مجموعه افزوده است که بسیار عالی‌ و زیبا عمل می‌کند و با آن کارهای بسیار پیچیده و فاخری می‌توان انجام داد. نام این شیب رنگ جدید شیب رنگ شکل آزاد یا به انگلیسی Free Form Gradient است.

با این شیب رنگ شما از دیگر از قید شکل خلاص می‌شوید و می‌توانید تا بخواهید آزادانه – و بدون آن که از طرح از پیش معین شده‌ای پیروی کنید – از یک رنگ به یک رنگ دیگر بروید.

برای این که از این شیب رنگ استفاده کنید.

۱- اول پانل Gradient را باز می‌کنید. اگر نمی‌دانید کجاست بروید سراغ منوی Window و در آن روی گزینه Gradient کلید بزنید یا از میانبر Ctrl+F9 استفاده کنید تا این پانل در صحنه باز و آشکار بشود.

۲ – حالا یک شئ را انتخاب کنید. اگر شئ بسته باشد بهتر است چون فعلا اگر باز باشد ممکن است گیج بشوید.

۳ – حالا روی ابزار شیب رنگ کلید بزنید تا فعال شود.

۴ – حالا مکان‌نمای ماوس را داخل شئ برده و یک بار کلید بزنید. یک نقطه توخالی توی شئ پیدا می‌شود که همرنگ رنگ پرکننده داخل جعبه ابزار خواهد بود. اولین بار آدم به خودش میگه: «این دیگه چیه بابا» چون معمولا یک شئ پر شده با یک تک رنگ دست آدم را می‌گیرد. اما شما ناامید نشوید چون بار اولتونه!

۵ – یک جای دیگر هم در داخل شئ کلید بزنید. می‌بینید که یک نقطه توخالی دیگر در این جای جدید ایجاد می‌شود با یک رنگ جدید یا اصلا همین رنگ!‌ فعلا مهم نیست.   

۶ – حالا روی هر یک از این نقطه‌ها می‌توانید دو بار کلید بزنید تا یک پنجره رنگ بیرون بجهد و از آن هر جور که بلدید و دلتان می‌خواهد رنگ انتخاب کنید.  

۷ – کار ایجاد نقطه با یک بار کلید زدن و رنگ دادن به آن با دوبار کلید زدن را چند بار دیگر هم که تکرار کنید با انتخاب رنگ‌ها متفاوت نتایج رنگی متفاوتی خواهید گرفت. در نهایت می‌بینید که رنگ‌ها از هر یک از این نقاط به نقطه‌های دیگر هم‌جوار تبدیل به شیب رنگ خواهند شد که جلوه بسیار زیبایی برای شئ ایجاد می‌کند.

۸ – از اینجا به بعد دیگه به تخیل و ذوق خودتان بستگی داره که از این رنگ‌ها در این شئ چی بسازید. فقط این را بدانید که این نقاط را می‌توانید جابه‌جا کنید. حوزه رنگ آن‌ها را گسترش یا کاهش بدهید و یا اصلا حذف کنید تا به نتیجه مورد نظر خودتان برسید.

۹ – حالا اگر مثلا یک چنین شئ‌ای را چند بار تکرار و بعد مرتب کنید و با آن یک لوگو درست کنید، لوگوی خیلی خوش رنگ و خوشگلی خواهد شد.

This post is about a new a new option add to gradient tool called free  form gradient in illustrator 2019

Written by: Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ