امکان جدید ویرایش سراسری (Global Edit) در ایلوستریتور ۲۰۱۹

global edit 2019

فرض کنیم که از شئ یا شکلی که در سندی داریم چند تایی تکثیر کرده‌ایم و در جاهای مختلف به کار گرفته‌ایم. مثلا فرض کنیم که در یک سند تصویری چند تا درخت داریم که در واقع یک درخت است که تکثیر شده و در جاهای مختلف سند بزرگ یا کوچک شده و با  رنگ‌های متفاوتی به آن داده‌ایم این‌جا و آن‌جا از آن استفاده کرده‌ایم. و یا از یک طرح یا الگو را در جاهای مختلف سند کار کرده‌ایم یا در یک کار از یک لوگو یا نشانه چندین جا استفاده کرده‌ایم. … و ناگهان! چی می‌شه! مثلا سفارش دهنده کار می گوید که این درخت‌ها باید فلان تغییر را بکنند، اون طرح باید فلان رنگ بشه، او علامت باید بهمان تغییر را بکند و غیره! حالا چه کار می‌کنید؟

تا قبل از ایلوستریتور ۲۰۱۹ باید اول یک شکم سیر گریه می‌کردید و بعد می‌رفتید دنبال چاره! … که تازه چی بود این چاره؟ تک‌به‌تک ور رفتن به تمام این شئ‌ها! این البته سخت‌ترین و طولانی‌ترین روش برای تازه‌کارها بوده و هست.  روش‌های دیگری که حرفه‌ای‌تر محسوب می‌شده و می‌شود هم نیاز به تخصص و یک کمی حقه‌بازی ذاتی داشت که از شما بعیده!! – حقه‌بازی ذاتی رو می‌گم وگرنه همه متخصصید و بر منکرش …

در ایلوستریتور ۲۰۱۹ یک قابلیتی افزوده شده که بسیار عالی و سریع این مشکل را برطرف می‌کند. با این قابلیت می‌توانید در آن واحد تمام نسخه‌های تکثیر شده از یک چیز را با یک حرکت دستخوش دگرگونی کنید. با یک مثال این را نشانتان می‌دهم.

فکر کنید که می خواهید یک درخت کار کنید که طرح دوره تمام برگ‌های آن یک طرح واحد است. یک چیزی که این پایین کشیده‌ام مثلا:

این طرح را تکثیر و بزرگ و کوچک کرده‌ام و دوران داده‌ام و در جاهای مختلف دور رگ‌برگ‌های مختلف گذاشته‌ام و در داخل هر یک هم رنگ متفاوتی گذاشته‌ام و بعد برای برگ‌ها شاخه گذاشته و همه را روی تنه قرار داده‌ام و شده یک درخت اینجوری:

حالا سفارش‌دهنده کار آمده طرح را نگاه کرده و دارد می‌گوید که: «ببین! این برگ‌ها نامرتبه!! همه این‌ها را منظم‌تر کن. اصلا همه را هر چی میشه بیشتر به شکل قلب دربیار تا عاشقانه‌تر بشه»! و شما توی فکرتان: «عجب گیری افتادیم‌ها! باباجانت پرفکت! مامان‌جانت نایس! نمی‌شه از پراید شیطان پیاده شی!» و زهی خیال باطل طرف ول کن نیست. همینو می‌خواد و تا این کار رو نکنید پولتان را گرو گرفته و نمی‌ده!

در نگارش‌های قبلی ایلوستریتور باید می‌گفتید «برو یک هفته دیگه بیا!» یا «نمی‌شه آقاجان/خانم‌جان، حوصله‌اش نیست همینو می‌خوای تقدیم می‌شه. نمی‌خوای هم بفرمایید! هرررررررررررری!»

اما در نگارش ۲۰۱۹ ایلوستریتور فقط باید بگویید برو فردا بیا. اونم برای این که کار را جلوی او انجام نداده باشید.

حالا این‌جوری عمل می‌کنید.

۱- با ابزار انتخاب روی یک از دوره‌ها کلیدمی‌زنید تا انتخاب شود. من پایین‌ترین برگ را انتخاب کرده‌ام که هم گنده است و هم اطرافش جای سفید دارد که بشه دستکاری‌اش کرد.

۲- حالا در منوی Select روی گزینه Start Global Edit (شروع ویرایش سراسری) کلید می‌زنید.

یا در پانل Properties (خصوصیت‌ها) روی تکمه Start Global Edit کلید می‌زنید که همیشه اون ته‌مه‌هاس!

توجه کنید که الان در سند چه اتفاقی افتاد.

اولا تمام شکل‌های مشابه انتخاب شدند و هر یک از آن‌ها در یک مربع با دوره آبی و رنگ داخلی آب کم‌رنگ مشخص شده‌اند.

تنها یکی از آن‌ها یعنی همان که اول انتخاب کرده‌اید – مثلا برگ پایین که من انتخاب کردم – با دیگران متفاوت است و دوره قرمز رنگ و دستگیره دارد.

۳- حالا شروع می‌کنید به دستکاری و ویرایش همان که دوره قرمز داره. من ابزار انتخاب مستقیم را انتخاب می‌کنم.

با آن روی تک‌تک گره‌های همان یک شکل کار می‌کنم و آن قدر ور می‌روم تا این دوره به کم و بیش به شکل یک قلب در بیاد. توجه کنید که به محض کوچک‌ترین دستکاری در دوره برگ اولی، دوره‌های دیگر هم از آن دستکاری تبعیت می‌کنند، بزرگ و کوچک و دوران خورده و نخورده و با رنگ اولیه یا تغییر یافته هم نداره. همه تغییر می‌کنند و دوره‌شان یک شکل می‌شود.

۴- توجه کنید که با تغییر فقط یک دوره برگ، دوره تمام برگ‌های دیگر تغییر یافتند.

۵- با تمام شدن کار روی یک جای خالی سند کلید بزنید تا از حالت دستکاری سراسری در بیایید اگرنه تا قیام قیامت هر کاری روی اولی بکنید بقیه هم همان بلا بر سرشان می‌آید.

به این نکات توجه کنید:

اگر شئ اولی را حرکت می‌دادید بقیه شکل‌ها هم حرکت می‌کردند.

اگر توی شکل بیرونی را رنگ دیگری می‌دادید یا ضخامت دوره را تغییر می‌دادید و یا رنگ خط دوره را عوض می‌کردید این اتفاق برای تمام برگ‌های گرامی می‌افتاد.

خوب حالا سفارش‌دهنده راضی که پول شما را داد به هر حال! بنابراین لطف کنید با من تماس بگیرید تا شماره کارتم را اعلام کنم و شما بیست درصد دریافتی‌تان را برای این‌جانب کارت به کارت کنید بره پی‌کارش!… والا!!

این فرمان و امکان، از این حرف‌ها خیلی پرشاخ و برگ‌تره. بقیه‌اش را خودتان پیدا می‌کنید مهم استارت اول بود که زدم و حالا که روشن شده‌اید می‌توانید حرکت کنید و جلو بروید. سعی کنید دود نکنید. محیط زیست در خطر است.

This article is about the new Global Edit feature that appears first time in Illustrator 2019

Writen by Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ