illustrator reset bounding box

illustrator reset bounding box

وقتی یک یا چند شئ را در ایلوستریتور انتخاب می‌کنید دور آن(ها) یک کادر یا مستطیل رنگی ظاهر می‌شود که روی بدنه‌اش هشت تا دستگیره دارد. می‌دانید که با آن دستگیره‌ها می‌توانید شئ را بزرگ و کوچک کنید یا بچرخانید.

این کادر خیلی کمک خوبی است اما رفتارش یک جاهایی کمی تا قسمتی مسخره است. موقع چرخاندن شئ‌ها متوجه این رفتار مسخره می‌شوید.

من این‌جا یک شکل دارم که انتخابش کرده‌ام. با چی؟ ابزار انتخاب (Selection Tool)! 

illustrator-reset-bounding-box-001

می‌بینید که کادری که دور شئ من ظاهر شده، الان در حالت افقی است. این حالت عادی و پیش‌فرض کادر احاطه‌کننده شئ است و درستش هم همینه!‌ شما الان می‌توانید بفمید که شئ از جای خودش تکان نخورده و دورانی پیدا نکرده است.

حالا اگر شئ را از طریق دستگیره‌های این کادر احاطه‌کنند بگیرید و بچرخانید که به طور پیش فرض حول وسط شئ هم هست چه اتفاقی می‌افتد. کادر می‌چرخد و شئ هم همراه آن و در داخل آن گردش می‌کند.

وقتی کار تمام شد، اگر این شئ را رها کنید و بروید سراغ شئ‌های دیگر و بعد برگردید و دوباره آن را انتخاب کنید، یا حتی اگر پرونده را ببندید و یک هفته بعد باز کنید و روی شئ با ابزار انتخاب کلید بزنید می‌بینید که کادر احاطه‌کننده در همان حالت آخرش که کج بود مانده و یخ زده است. خنده‌داره نه!

illustrator-reset-bounding-box-003

این البته خوبی‌هایی هم داره! مثلا می‌فهمید که چقدر شئ دوران پیدا کرده بوده است. حتی اگر به پانل جدید Properties نگاه کنید زاویه چرخش کادر احاطه کننده و شئ درونش را در آخرین دوران نشان می‌دهد.

این کادر همیشه این رفتار را ادامه می‌دهد. بنابراین اگر مثلا ده روز بعد خواستید شئ را به حال اولیه‌اش برگردانید. می‌توانید روی خانه زاویه کلید بزنید و در آن زاویه صفر را هر زاویه دیگری که خواستید را تایپ کنید.

اما خیلی وقت‌ها این کج ماندن کادر بدجوری روی اعصابه!‌ بخصوص وقتی که دیگر نخواهید به عقب برگردید. و بخواهید همین حالت را حالت عادی شئ قرار بدهید. و از این به بعد دوران‌های دیگر انجام دهید. این‌جا باید چکار کرد؟

ایلوستریتور یک فرمان مخصوص همین کار دارد. در منوی Object (شئ) روی گزینه ‌Transform (دگرگونی) و بعد در منویی که ظاهر می‌شود روی گزینه Reset Bounding Box (تنظیم مجدد کادر احاطه‌کنند) کلید بزنید.

بعد از این کار می‌بینید که شئ از جایش تکان نمی‌خورد و این بار کادر رنگی است که دوران پیدا می‌کند تا حالت افقی پیدا کند.

زاویه داخل خانه زاویه پانل Properties هم صفر می‌شود. دیگه از طریق کج بودن کادر رنگی نمی‌بینید و متوجه نمی‌شوید که شئ قبلا دوران کرده است که بیشتر وقت‌ها خیلی هم خوبه! و اعصابتان کمتر خط‌خطی می‌شود و می‌روید سراغ باقی کارهایتان!

This article is about the “reset bounding box” command in Illustrator 2019.

Writen by Masoud Shabahang.

نوشته مسعود شباهنگ