آن‌ها که با تصویرهای بزرگ در فتوشاپ کار می‌کنند همیشه یکی از گرفتاری‌هایشان این است که فتوشاپ وسط کار گیر می‌کند و کند می‌شود و اذیت می‌کند. خلاصه قضیه کارآیی ندارد. بعضی وقت‌ها هم کار را متوقف می‌کند و – زرت – می‌پرد بیرون! قضیه چیه و چرا این اتفاق برای دیگران کمتر می‌افته؟ بیشتر ما با فتوشاپ تصاویر کوچک و متوسط درست می‌کنیم. وب و اینترنت به تصویرهای بزرگ احتیاج ندارند و اتفاقا عکس‌های با حجم کم می‌خواهند. یک صفحه آگهی حتی اگر اندازه‌اش A4‌ یا حتی بیشتر باشه با بیشتر کامپیوترهای این روزها ما که حافظه RAM به اندازه کافی دارند به خوبی می‌تواند ساخته شود. اما وقتی کار چاپ پوسترهای بزرگ با چاپگرهای جوهرافشان قطع بزرگ هستید یا وقتی دارید روی نقش کاشی‌های بزرگ سرامیکی اسلب کار می‌کنید و یا دارید صفحه‌های بزرگ فرم‌های لیتوگرافی را می‌بندید، ممکن است به مشکل بخورید. 

مسئله این است که تصاویر نقشه‌بیتی یا Bitmap معمولا بزرگ هستند و نیاز به حافظه زیادی دارند. حالا اگر تصویرتان در حین کار چند تا لایه‌ هم پیدا کند و تعداد برگشت به عقب را هم زیاد تعیین کرده باشید دیگه نور علی نوره! این‌جور پرونده‌ها توی حافظه معمولی جا نمی‌شوند. مشکل اساسی این روزهای ما این است که حافظه RAM این روزها بسیار گران است. اگر زیاد چنین کارهای بزرگی را سفارش می‌گیرید شاید باید حتی وام بگیرید و حافظه بخرید ولی قبلا باید مطمئن شوید که این حافظه اضافی کارتان را راه می‌اندازد یا نه!

مژده بر شما این که فتوشاپ خودش می‌تواند نشان بدهد که کارآیی‌اش در وضعیت فعلی چقدر است و کمکتان کند که درباره خرید تراشه حافظه تصمیم بگیرید. برای این که بگذارید فتوشاپ کارکرد خودش را به شما نشان بدهد باید یک کاری بکنید.

در رابط کاربر فتوشاپ در بخش پایین، منطقه‌ای هست که به آن منطقه نشانگرهای فتوشاپ می‌گویند. نشانگر یعنی چیزی که مرتب به شما اطلاع رسانی می‌کنه! درباره چی؟ خیلی چیزها. و برای دیدن این چیزها باید روی تکمه پیکان کنار دست این منطقه کلید بزنید تا منوی آن بیرون بیاید. از میان این گزینه‌ها آن که مورد نیاز ماست نشانگر Efficiency (کارآمدی) است. روی این گزینه کلید بزنید تا انتخاب شود. 

حالا اگر به منطقه نشانگرهای فتوشاپ نگاه کنید می‌بینید که در آن کلمه Efficiency ظاهر شده و در کنارش یک عدد به صورت درصدی نوشته شده است.

حالا یک پرونده بزرگ که قبلا شما را به مشکل انداخته باز کنید. از آن پرونده‌هایی که چندین و چند لایه در آن هست و کلی اذیت کرده است. کمی کار کنید و بعد به درصد کنار عبارت Efficiency نگاه کنید.

اگر هم‌چنان مقدار مقابل این عنوان 100% را نشان داد، اوضاع خوبه. مشکل حافظه ندارید. سیستم‌تان به این لحاظ کارآست. 

اگر عدد دیگری بین 90% تا 100% را دیدید. حافظه RAM کامپیوترتان پر شده و بقیه کار ریخته شده در دیسک چرکنویس یا Scrach Disk. خوب حافظه که حتما کم دارید اما مشکل زیاد شدید نیست. بخصوص اگر دیسک چرکنویستان از نوع SSD باشه هر چند که از RAM کندتره اما بالاخره از هارد معمولی‌تان به مراتب سریع‌تره و می‌توانید هم‌چنان به کارتان در فتوشاپ ادامه بدهید. هنوز سیستم کارآمده اما نه‌چندان.

اگر عددی بین 85% تا 90% درصد دیدید اوضاع خوب نیست. کمتر از این که افتضاحه! حافظه‌ سیستم‌تان برای این کار بزرگ فعلی و کارهای بزرگی که در آینده می‌‌خواهید بگیرید به اندازه کافی نیست و سیستم‌تان کارآمدی ندارد. این جاست که باید یا دیگه از این کارهای به این گندگی نگیرید یا سرکیسه را شل کنید و تراشه حافظه بخرید که خدا بهتان رحم کند چون این روزها بدجوری گران اما بالاخره لازم است.

این کمک فتوشاپ به شماست برای این که به شما حالی کند که باید RAM بخرید یا نه.