فتوشاپ ۲۰۲۱ CC را نصب کرده‌اید؟ اگر بله آن‌وقت بدانید که الان دیگه فارسی کار کردن با آن مثل سابق نیست و بیش از یک نمه فرق کرده و شما به عنوان کاربر فارسی زبان باید درباره این تغییرات چیزهای لازم را بدانید تا توی برنامه گیج نخورید. البته همین‌جا بگم که گیج‌خوردن‌تان در صورت ندانستن این تغییرات حتمی است. پس قضیه کمی تا قسمتی جدی‌ است! 🙂

خوب از نصب شروع می‌کنیم که عین نگارش‌های قبلی است و باید حتما موقع نصب گزینه «یدعم اللغه العربیه» را انتخاب کنید تا فارسی و عربی و عبری را هم توی برنامه نصب به حساب بیاورد و جز برنامه نصبی قرار دهد. این دیگه نیاز به شرح بیشتر نداره و در مقاله‌های قبلی در این باره نوشته‌ام.

حالا بعد از نصب ممکنه که وارد فتوشاپ بشوید و دوباره طبق معمول بروید سراغ پنجره Preferences (ترجیح‌ها) (۱) و بعد روی گزینه Type (حروف) در نوار سمت چپ آن (۲) کلید بزنید تا بخش راست را برای اطمینان از فارسی کار کردن سیستم دستکاری کنید. الان دیگه این بخش به شکل زیر است. شما در بخش راست باید توجه کنید حتما گزینه Word-Ready Layout انتخاب شده باشد (۳).

این هم که انجام شد باید حالا بروید سراغ پانل‌های مرتبط با متن که پانل Character (حروف) و Paragraph (بند) و به آن‌ها نگاهی بیندازید. اگر این دو پانل را به صورت شکل زیر دیدید بدانید که گاوتان دو تا گوساله کاکل‌زری به این جهان تقدیم کرده است و قضیه به تهیه یونجه و علف کشیده شده است. همان‌طور که در تصویر ملاحظه می‌فرمایید الان هیچ اثری از زبان فارسی و تکمه‌ها و گزینه‌های مرتبط با آن در این پانل‌ها نیست. این خلاف نگارش‌های قبلی فتوشاپه! پس حالا باید چکار کنیم؟

این‌جاست که باید اقدام اضافی دیگری انجام دهید که مخصوص این نگارش فتوشاپ و به بعد است و آن این که اگر دستتان پاکه در منوی Type (تایپ) (۱) بروید سراغ گزینه Language Options (گزینه‌های زبان) (۲)– که گزینه جدیدی است – و بعد در منوی فرعی آن در بالاترین بخش توجه کنید که حتما گزینه Middle Eastern Features (ویژگی‌های خاورمیانه‌ای) (۳) فعال باشد. وقت‌هایی که پانل‌های مرتبط با متن مثل شکل‌های بالا فاقد امکانات فارسی و به طور کلی راست به چپ هستند، در این منوی فرعی Default Features (ویژگی‌های پیش‌فرض) فعال است.

این‌ گزینه را که فعال کنید، یعنی روی آن کلید بزنید تا مثل بالا کنارش علامت چک‌مارک ظاهر بشه، قضیه درست می‌شه! در اثر انتخاب این گزینه پانل‌های مرتبط با متن کش می‌آیند و امکانات فارسی در آن‌ها ظاهر می‌شود که در شکل پایین می‌بینید. توجه کنید که ارتفاع این پانل‌ها کمی بیشتر شده تا امکانات جدید فارسی به آن‌ها افزوده بشود.

از این‌جا به بعد دیگه مثل بقیه فتوشاپ‌ها با متن فارسی کار می‌کنید. این منوی جدید چند تایی هم گزینه دارد که عین گزینه‌هایی است که در پانل‌ها به آن‌ها بر می‌خورید و حتما کار با آن‌ها را بلدید. خوبی این گزینه‌ها اینه که هر وقت قرار شد کار لاتین انجام بدهید، گزینه Default Feature را فعال می‌کنید و فارسی و راست و چپ‌ها را بی‌خیال می‌شوید.

دیگه اون از سیستم خارج شدن و دوباره وارد شدن را هم نمی‌خواد. همه چیز مرتب و خوب پیش میره!