این روزها که فتوشاپ نسخه فرعی جدیدی بیرون داده است طرح‌های و نقشه‌های مورد نظر و نقشه‌ راهش هم داره روشن‌تر میشه یا لااقل داره روشن‌تر بیان میشه! حالا دیگه معلوم شده که نکته مهمی که ادوبی داره روی آن در این نسخه مانور می‌کنه فیلترهای عصبی (neural filters) است. فعلا فتوشاپ داره در مسیر هوش مصنوعی جلو میره. این‌ها می‌خواهند که فتوشاپ بتوانید چیزهایی را هم که وجود یا حضور ندارد را بتواند حدس بزند و بسازد! باورتان می‌‌شه که از هیچ بشه چیزهای جدید ایجاد کرد؟ اما فتوشاپ می‌خواهد چنین کند. به نظر من اگر موفق بشود هم گرهی از کار خیلی از ما باز نمی‌شود.

قبل از این نگارش آخری که شماره‌اش cc2021.v35 است برای استفاده کنندگان پولی فتوشاپ تمام فیلترهایی که فعال بود بیشتر روی ابر ادوبی قرار داشت. الان ادوبی اعلام کرده که بیشتر این فیلترها را می‌توان دیگه دانلود کرد که استفاده‌کنندگان پول‌داده! دیگه لازم نباشه به اینترنت وصل باشند و کارشان را بفرستند آن‌طرف تا فتوشاپ براش فیلتر بذاره و برگردونه!

یک سری پرسش و پاسخ در همین مورد بین ادوبی و مشتریان دست‌به‌جیب، رد و بدل شده که خلاصه‌اش را این‌جا برایتان می‌ذارم تا کمی سرتان در این امور توی حساب بیاد.

فیلترهای عصبی روی کدام سیستم‌عامل‌ها کار می‌کنند؟

روی تمام سیستم‌ عامل‌های جدید فقط! در مکینتاش که روی آخرین نگارش سیستم عامل. در ویندوز روی ویندوز ۱۰.

فیلترها را می‌شه دانلود کرد یا باید کارمان را به ابر بفرستیم و نتیجه را تحویل بگیریم؟

الان دیگه بیشتر فیلترها را می‌شه دانلود کرد تا به شکل محلی و توی همان کامپیوتر خودتان عمل کنند. فقط یکی از فیلترها به نام ایجاد مه در عمق (Depth-Aware Haze) هم‌چنان نیازمند ابر ادوبی است. برخی از فیلترهای دیگه هم مانند پرتره هوشمند (Smart Filter) کمی تا قسمتی باید به ابر سری بزنند تا خوب و درست عمل کنند. در این موارد باید اینترنت خوب داشته باشید و وصل هم باشید.

چطور فیلترها را به روز کنیم؟

ادوبی دارد مرتب روی بهتر شدن فیلترها کار می‌کند و هر وقت که پیشرفت خوبی بشود پیام می‌دهد که شما فیلترها را به روز کنید. البته این فقط برای کسانی است که رسما پول داده‌اند و بقیه باید سماق بمکند تا اطلاع بعدی!

اندازه این فیلترهای دانلودی چقدر هست حالا؟

هم جور اندازه‌ای دارند. از یک مگابایت که فیلتر نرم‌کننده پوست باشه تا ۲۰۰ مگابایت که فیلتر پرتره هوشمند باشه. برخی به مدل‌های کوچولوتر یادگیری ماشین نیاز دارند و برخی به مدل‌های بزرگتر! ادوبی داره مرتب کار می‌کنه که حجم را کوچک کنه! فعلا اوضاع این‌جوریاس!

فیلترها سی‌پی‌یو بیشتر مصرف دارند یا جی‌پی‌یو؟

غیر از فیلتر مه در عمق (Depth-Aware Haze) که کاملا توی ابر ادوبی فعاله، هر فیلتر دیگه‌ای اول کامپیوتر شما را امتحان می‌کنه تا ببینه که زورش به اجرای فیلتر می‌رسه یا نه. اگر رسید که از GPU استفاده می‌کنه و گرنه میره سراغ CPU. بیشتر فیلترها از CPU استفاده می‌کنند و به GPU‌ نیازی نیست.

میشه فیلترها را حذف کرد؟

بله. فیلترها را در ویندوز ۱۰ در نشانی‌های زیر می‌توانید پیدا و حذف کنید:

C:\Users\[username]\AppData\Roaming\Adobe\UXP\PluginsStorage\PHSP\22\Internal\com.adobe.nfp.gallery\ PluginData

فعلا چیزهای به دردبخور پرسش و پاسخ ادوبی درباره این فیلترها همین‌ها بود که برایتان خلاصه کردم. به نظر من به زودی در نگارش‌های آینده فتوشاپ این فیلترها توسط کرک‌کنندگان گرامی به نرم‌افزار کرک شده هم می‌آید. بیشتر فیلترهای عصبی البته در شرایط فعلی جالب نیستند. برخی از فیلترها را حتی کسانی که پول داده‌اند هم هنوز ندیده‌اند که کاری بکند. اما به نظر من فعلا این‌ها نباید مالی باشند،‌ وگرنه ادوبی گوش ما را با تبلیغات آن‌ها کر کرده بود. بزودی شرحی از چیزهایی که از این فیلترها دیده‌ام برایتان می‌نویسم. خود من از این‌ها هنوز خوشم نمی‌آید. کلا از هوش مصنوعی در تصویرسازی بدم می‌یاد. حالا تا کی اتفاقی بیفته که نظر دیگه‌ای پیدا کنم!