درباره کتاب جدید « Photoshop cc 2024 ، شروع نیرومند»

17 دی 1402

در این روزها نگارش و طراحی داخلی و صفحه‌بندی کتاب «فتوشاپ ۲۰۲۴ شروع نیرومند» در حال اتمام است و به‌زودی به لطف ناشری که دوستی عزیز هم هست می‌رود برای چاپ و عرضه! این فعلا تنها کتاب فتوشاپ برای این نگارش در زبان فارسی است ولی برای همیشه قوی‌ترین و مشروح‌ترین و پرتصویرترین و قابل‌فهم‌ترین کتاب این نگارش خواهد بود. قول که می‌دهم این است که کتابی از این فارسی‌تر!!!، سلیس‌تر و قابل فهم‌تر و دارای تصاویر بهتر درباره فتوشاپ نخواهید یافت. اصلا و ابدا.

در این کتاب:

  • ساختار کلی کتاب قبلی یعنی فتوشاپ ۲۰۲۲، شروع نیرومند – یعنی ترتیب فصل‌ها و استخوان‌بندی عنوان‌ها – را نگاه داشته‌ام پس به لحاظ ساختاری در آن تفاوت چندانی وجود ندارد. ساختار کتاب بر مبنای این تنظیم می‌شود که کارآموز چگونه به طور منطقی باید از یک مفهوم به مفهوم دیگر بیاید و چطور باید مراحل را یک به یک از آسان به مشکل طی کند تا سرانجام کل مطلب دستش بیاید. بنابراین دست نزدن به آن خیلی هم کار خوبی بوده چون بار اول برای این قضیه حسابی وقت گذاشته بودم.
  • تصاویر این کتاب را به تمامی از نو ساخته‌ام. این که می‌گویم ساخته‌ام اصلا اغراق نیست. تصاویر را به کمک دو سه تا برنامه گرافیکی از نو طوری طراحی کرده و از نو ایجاد کرده‌ام که دقت آن همیشه در حداکثر مقدار ممکن باشد بیشتر تصویرهای این کتاب برداری (vectory) هستند و تعداد بسیار معدودی از آن‌ها که خیلی هم اندک هستند، تصاویر نقشه بیتی Jpeg یا Tiff هستند. چون کتاب قرار است چاپ دیجیتال شود این دیگر خود ماشین چاپ است که باید بیشترین دقت این تصویر را بیرون بکشد و به صفحه منتقل کند. ما من خیالم به لحاظ کار خودم راحته و می‌دانم که در عالم واقع این این کاری که من کرده‌ام بهتر نمی شه عمل کرد.
  • تمام خصیصه‌ها و ابزارهای جدید افزوده شده به فتوشاپ در نگارش ۲۰۲۴ آن، را به کتاب افزوده‌ام. هم‌چنین تمام تغییرهایی را که در ابزارهای قبلی وارد شده بود را هم با ذکر شماره‌ی نگارش آن در کتاب شرح داده‌ام.
  • شماره‌ها هم‌چنان در کتاب حضور دارند و با تعقیب شماره‌ای که در متن می‌بینید می‌توانید به سراغ همان شماره در شکل‌های هر صفحه بروید تا به جایی که مورد نظر من است نظری انداخته باشید. بعضی وقت‌ها یک شماره به چند نقطه در یک یا چند ارجاع داده است که در این موارد منظور من تمام آن موارد بوده است.
  • درباره قیمت کتاب هم فعلا هنوز تصمیمی نگرفته‌ام و دارم مطالعه می‌کنم. اما این روزها قیمت کتاب‌های معمولی مثل همه چیزهای دیگه، رشد داشته است و این امری اجتناب ناپذیر است. به هر حال این هم کالایی است مثل همه کالاهای دیگه و منطقی است که همراه با بالا رفتن هزینه‌های دیگر، قیمتش رشد کند. راستش می ترسم که با توجه به تعداد صفحه‌های این کتاب یک هزار و شصت و دو صفحه است، قیمتش از یک میلیون تومان بالاتر برود و البته که تمام تلاشم را می‌کنم که به این قیمت نرسد. ما اگر مجبور شوم بدون ذره‌ای شک، قیمت معقول–هر چه باشد ولو بالاتر از یک میلیون تومان– را برای کتاب تعیین می‌کنم. زندگی باید به نحو درست بگذرد و اگر درست بودن با افزایش قیمت باید ادامه داشته باشد، چاره‌ای نیست.
برقرار باشید!