خیلی وقت‌ها شما عکسی دارید که برای پروژه خاصی اندازه‌ها و دقت مناسب دارد و می‌خواهید عکس‌های دیگرتان را نیز به همان اندازه و دقت دربیاورید. به عبارت دیگر تصاویر دیگر را چنان دوره‌بری کنید که به اندازه تصویر اولی درآیند.

اگر ناشی باشید می روید سراغ اندازه‌های تصویر و آن‌ها را عینا نوار موارد اختیاری ابزار Crop (دوره بری) کپی می‌کنید. این کار سختی است. باید پهنا (Width)، ارتفاع (Height)، دقت (Resolution) و واحد دقت اولی را در جایی یادداشت کنید و بعد تصویر‌های بعدی را یک به یک باز کنید و در همان خانه‌ها عینا وارد کنید و این یعنی پدر صاحب بچه – حتی بدون بچه – در میاد تا یک تصویر را اندازه تصویر دیگه‌ای بکنه.

اما فتوشاپ یک راه بسیار بامزه برای این کار داره که هیچ به این جور درازگوش‌کاری‌ها نیاز ندارد. برای مثال من سه تا تصویر را باز کرده‌ام که در زیر می‌بینید. از طریق منوی Window و سپس انتخاب Arrange و عاقبت Tile All Horizontally همه تصاویر را کنار هم به نمایش درآورده‌ام که دوپارسه‌ای‌تان !!(دوزاری جدیدتان) زودتر بیفته!

من می‌خواهم تصویر اول از چپ را اوستا کنم و تصویرهای دوم و سوم را به اندازه آن ببرم. یا تصویر منتهی‌الیه چپ را رو بگذارم و از آن مثل الگوی خیاطی استفاده کنم و تصویر(های)‌ زیرینش را از روی آن دوره‌بری کنم. به این تصویر اوستای بالایی که الگو میشه می‌گویند Front Image (تصویر رویی)!

۱- تصویر اول را فعال می‌‌کنم. یعنی روی زبانه‌ یا بدنه‌اش با ماوس کلید می‌زنم تا فعال شود. زبانه تصویر فعال روشن‌تر از بقیه است و در فتوشاپ اگر صد تا پرونده هم باز باشند و همه را هم‌زمان ببینید فقط یکیش می‌تونه فعال باشه.

۲- ابزار Crop (دوره بری) را انتخاب می‌کنم.

۳- در نوار موارد اختیاری این ابزار در خانه اول کلید می‌زنم و در منویی که بیرون می‌آید روی گزینه Front Image کلید می‌زنم.

توجه کنید که بعد از این کار دور تصویر اول که قرار اوستا بشه و یک کادر ظاهر می‌شه! یعنی الان فتوشاپ به شما حالی کرد که فهمیدم عکس‌های دیگه رو می‌خواهی به اندازه این عکس دربیاری.

۴ – حالا دیگه کار خیلی آسانه – انگار که کارهایی که تا حالا کرده‌ایم خیلی سخت بوده و کوه کنده‌ایم! – فقط روی تصویری که می‌خواهید برش بخورد کلید بزنید. بلافاصله می‌بینید که یک کادر دوره‌بری به اندازه تصویر اوستا، در تصویر دومی ظاهر میشه! هم‌زمان حالا تمام مشخصات پرونده اول را در نوار موارد اختیاری تصویر دوم هم می‌بینیم.

۵- حالا اگر جای کادر دوره‌بری که در تصویر دوم ظاهر شده خوبه که هیچی، تکمه Enter را می‌زنید تا دوره بری انجام بشه. اگر جای کادر خوب نیست توی آن کلید می‌زنید تا فعال بشه و بعد جابه‌جا یا بزرگ و کوچکش می‌کنید.

نگران نباشید! وقتی کادر را بزرگ یا کوچک می‌کنید نسبت پهنا و ارتفاع ثابت می‌‌ماند. همچنین دقت تصویر نهایی هم دست نمی‌خورد و عین اولی باقی می‌ماند.

وقتی از پهنه تصویر دومی راضی شدید و خوش‌تان آمد و خوش‌خوشانتان شد روی تکمه Enter کلید بزنید. تا برش انجام بشه. تصویر باز‌آفرینی یا Resample‌ می‌شه تا اندازه‌ها و دقت اولی درست رویش اعمال بشه. کاملا از این لحاظ یک اندازه میشن!

همین کار را برای تصویر(های)‌ بعدی هم انجام می‌دهید بره پی کارش!

کسانی که آلبوم عروسی درست می‌کنند و یا روی تصاویر وبسایت‌ها یا مجله و روزنامه کار می‌کنند و قرار است چند تا تصویر یک اندازه داشته باشند این راه از همه برایشان آسانتره! تصویر اول را که اندازه کردید آن را اوستا کنید و بقیه را با کمک آن ببرید که این دیگه اند عشق و حاله!

توجه کنید که در طول عملیات، چیزی از اندازه‌های تصویر اولی را یادداشت نکرده‌اید و اصلا لازم هم نشد بدانید که ابعاد و دقتش چیست. بدون دانستن آن‌ها تصاویر دیگه را درست به اندازه و دقت اولی بریدید.

ُThis post is about cropping an image using another image that has the desired size and resolution as “Front Image”.

Written By: Masoud Shabahang