فتوشاپ‌های پیش از نگارش سوم را ندیده‌ام. اما در نگارش سوم فتوشاپ برگشت به عقب به صورت Ctrl+z وجود داشت. شما می‌توانستید هر کاری را که کرده‌اید لغو کنید و یک مرحله به عقب برگردید. به این می‌گویند Undo یعنی لغو عمل یا برگشت به عقب! در آن زمان حافظه کامپیوتر به قدری محدود بود که همین یک مرحله برگشت به عقب جادو تلقی می‌شد. اگر یک بار دیگر همین کلید را می‌زدید عمل قبلی یا برگشت به عقب لغو می‌شد و شما یک مرحله جلو می‌رفتید به این می‌گویند حرکت به جلو یا Redo. این ترتیب تا نگارش ۲۰۱۹ در فتوشاپ عمل می‌کرد و ارثیه فتوشاپ بود. اما حالا یعنی از فتوشاپ ۲۰۱۹ به بعد دیگر این‌جوری نیست.

به مرور که فتوشاپ همراه با سخت افزار کامپیوتر پیشرفت کرد امکان تعداد بیشتری از برگشت به عقب (Undo)‌ پیدا شد. حافظه کامیپوتر که وسیع‌تر شد چند ده مرحله به عقب برگشتن هم ممکن شد. اما فتوشاپ چسبیده بود به همان میراث اولیه‌ کوفتی‌اش که برایش حکم یه جور نوستالژی عجیب و غریب و دوست داشتنی را پیدا کرده بود.

فکر کنید با این همه حافظه باز شما با کمک Ctrl+Z‌ یا فرمان Edit>Undo فقط یک مرحله به عقب بر می‌گشتید و بعد اگر می‌خواستید دوباره به همان مرحله حذف شده برگردید و به اصطلاح عمل لغو قبلی را لغو کنید باز هم باید Ctrl+Z را می‌زدید. اسم این کار را گذاشتند Redo یعنی تکرار مجدد، اما این بار فرمانش از طریق منوها Edit>Redo بود!! همه به این جریان عجیب و غریب و غیرمعقول عادت کرده بودند. درست مثل اینچ و فوت که هر چند واحدهای به شدت غیرمعقول و مزخرفی هستند، فقط چون یکی دو تا کشور ول‌کن آن نیستند بقیه دنیا باید زجر بکشند و واحدهای خوشگل اعشاری را در مواردی بی‌خیال بشوند.

بعدها فتوشاپ امکان چندین و چند مرحله به عقب برگشتن یا Undo را هم فراهم کرد. برای این کار باید تکمه‌های Ctrl‌ و Alt را با هم پایین نگه می‌داشتید و بعد Z‌ را می‌زدید. برای جلو رفتن چندین مرحله در کار یا Redo‌ هم باید از ترکیب Ctrl+Alt+Z استفاده می‌کردید. می‌بینید که به شدت احمقانه است.

سرکلاس‌های فتوشاپ من یکی چقدر زجر کشیدم تا این ترکیب احمقانه را توی ذهن بچه‌ها جا بیندازم. وقتی می پرسیدند چرا اینقدر عجیب و غریبه؟ و جوابم همیشه این بود ادوبی خره دیگه! می‌خواد ارثیه پیرمردهایی که این کلیدها توی ذهنشان حک شده حفظ شود و آن‌ها خدایی نکرده مجبور نشوند به خودشان فشار بیاورند و یک عادت مزخرف را تغییر بدهند.

در فتوشاپ ۲۰۱۹ آدم‌ حسابی‌های ادوبی بالاخره زورشان به خاطر‌ه‌بازها و نوستالژی‌گرا چربید و یک بار برای همیشه این ترتیب بر هم خورد و شکل آن منطقی و عاقلانه شد. قضیه خیلی راحت این شکلی شده که:

برای  undo فقط  ترکیب کلیدهای Ctrl+Z را به هر تعداد که می‌خواهید به کار می‌گیرید و هر چند مرحله که می‌خواهید عقب می‌روید.

برای Redo  فقط ترکیب Ctrl+Shift+Z را به هر تعداد که مورد نظرتان باشد به کار می‌گیرید و تا هر کجا و هر مرحله که دلتان بخواهد جلو می‌روید.

در پانل Actions (عمل‌ها) -شکل‌های بالا – این ترتیب را به چشم می‌توانید ببنید. پانل را باز کنید و Undo و Redo را به این ترتیب که عرض شد انجام دهید و ببینید که مراحل چگونه رو به بالا حذف یا Undo و رو به پایین انجام مجدد یا Redo می‌شود.

اما ادوبی که – همین الانش هم – از پیرمردها و پیرزن‌ها می‌ترسد، از ترس این که نکند آن‌ها حالا با این کار ترش کنند، امکان برگشتن به عصر حجر را در نرم‌افزار باقی گذاشته است. حالا اگر شما هم جزو پیرمردها یا پیرزن‌های فتوشاپی – البته جسارت نباشه!‌ پیرزن فتوشاپی نداریم چون خانم‌ها فقط تا ۲۵ سال مجازند که سنشان بالا برود – هستید که ترک عادت باعث مریض شدن‌تان می‌شود این جور عمل کنید:

در منوی Edit (ویرایش) روی گزینه Keyboard Shortcuts (میانبرهای کلیدی) کلید بزنید یا از میانبر Alt+Ctrl+Shift+K استفاده کنید. تا پنجره‌ای به نام Keyboard Shortcuts and Menus (میانبرهای صفحه‌کلیدی و منوها) باز شود.

در بالای منو توجه کنید که گزینه‌ای هست به نام Use Legacy Undo Shortcuts (استفاده از میراث لغو). شما در مربع کنار آن کلید بزنید تا داخل آن چک‌مارک ظاهر شود.

همان‌طور متوجه شده‌اید فتوشاپ فوری در یک پنجره پیام می‌دهد که این تغییر وقتی اعمال می‌شود که فتوشاپ را ببندید و باز کنید. شما هم همین کار را بکنید. وقتی فتوشاپ باز شد می‌بینید که Undo و Redo‌ در آن به همان شکل قبلی دوران ماموتی‌اش کار می‌کند. به عصر یخبندان خوش آمدید. با لباس گرم وارد شوید.

This article is about the new Undo and Redo in photoshop 2019 and beyond.

Writen by Masoud Shabahang