در فتوشاپ خیلی وقت‌ها نیاز به این داریم که نقش‌ها یا طرح‌های متقارن ایجاد کنیم. در نگارش‌های قبلی فتوشاپ این کار فقط به این شکل امکان داشت که:

اول یک لایه درست می‌کردید و طرحتان را در آن می‌کشیدید.

بعد لایه را تکثیر می‌کردید و در لایه(های) تکثیر شده محتوا را دوران می‌دادید یا متقارن می‌کردید و غیره.

این راه هنوز هم خوب است و هنوز هم جواب می‌دهد و به ابزاری که به کار می‌برید هم ربطی ندارد. اما محدودتر از راه جدیدی است که الان می‌خواهم به شما معرفی کنم.

فتوشاپ در نگارش‌های اخیرش گزینه‌ قدرتمندی به ابزار قلم‌مو (Brush) افزوده است که نقاشی و طراحی متقارن را بسیار آسانتر، قدرتمند‌تر و حتی لذت‌بخش‌تر می‌کند. این گزینه جدید به شکل یک تکمه پروانه شکل به نوار موارد اختیاری ابزار قلم‌مو (Brush) افزوده شده و نامش (Set symmetry options for painting) است که معنایش «ایجاد گزینه تقارن برای نقاشی» است.

این که می‌گویم این گزینه در نگارش‌های اخیر فتوشاپ معرفی شده است به این دلیل است که در نگارش‌های قبلی ۲۰۱۹ این گزینه وجود داشت ولی معرفی نشده و مخفی بود و باید فعالش می‌کردید تا روبیاید و قابل استفاده شود. در آن نگارش‌ها این گزینه هنوز اشکال‌هایی داشت و به همین سبب ادوبی نمی‌خواست از آن رسما رونمایی کند. اما در نگارش ۲۰۱۹ دیگر خیالش راحت شده که مشکلات کار را برطرف کرده است و بنابراین این گزینه را رسما وارد موارد اختیاری ابزار قلم‌مو کرده است.

کار با این گزینه خیلی آسان است. من الان یکی از حالت‌های فعال شدن این گزینه را برایتان شرح می‌دهم تا سهولت آن را خودتان ببینید. اما البته انتخاب‌های متعدد این گزینه زیاد است و نیاز به شرح بیشتر دارد که این‌جا جایش نیست فعلا برای آشنا شدن با نحوه کلی کار با این ابزار مراحل عمومی را که باید طی کنید تا با آن درست کار کنید را شرح می‌دهم.

اول
یک لایه جدید درست کنید و آن را فعال کنید. راستش این جزو مراحل کار نیست اما اگر لایه جدید درست نکنید همه اتفاق‌ها روی لایه پس‌زمینه (Background) خواهد افتاد که بعدا مصیبت می‌شود و بنابراین فکر خوبی است که برای هر کار عمده‌تان لایه جدید درست کنید و این‌جا هم ایجاد لایه جدید ارزشمند است.

دوم:
روی تکمه پروانه شکل نوار موارد اختیاری ابزار قلم‌مو کلید بزنید تا منوی آن ظاهر شود.

سوم:
از این منو همین گزینه اولش یعنی Vertical (عمودی) را انتخاب کنید. این گزینه از بقیه گزینه‌ها ساده‌تر عمل می‌کند و کمک می‌کند که بدون گیجی راه کار با تقارن را یاد بگیرید. بعد از این کار یک خط عمودی قرمز و ضخیم در مرکز سندتان ظاهر می‌شود. شد یا نه؟ آره خودشه! همینه! این خط عمودی مرکز تقارن نقاشی شماست و همه چیز نسبت به این خط تقارن پیدا می‌کند.

چهارم:
حالا یک خط قرمز ضخیم در وسط سندتان ایجاد می‌شود که شما می‌توانید آن را با ماوس بگیرید و بکشید و در هر جای جدید که می‌خواهید مستقر کنید این خط از این به بعد مرکز تقارن است. به عبارت دیگر این مثل یک آینه عمل می‌کند و محور انعکاس است.

پنجم:
حالا قلم موی انتخابی‌تان را وارد سند کنید و شروع به نقاشی با آن کنید. می‌بینید که هر چه در یک طرف این محور بکشید عینا در طرف مقابل ترسیم می‌شود. طرفش هم مهم نیست. در هر طرف که کار کنید، طرف مقابل آینه می‌شود و نقش را به طور متقارن عینا و فوری تقلید می‌کند. و این باعث می‌شود که شما شکلی متقارن نسبت به محور منتخب‌تان ایجاد کنید

یادتان باشد که اگر روی کارتان پاک کن بکشید در طرف دیگر عمل پاک کردن اتفاق نمی‌افتد. چون که پاک‌کن و اصلا هیچ ابزار دیگر فتوشاپ غیر از قلم‌مو حالت متقارن را حمایت نمی‌کند و خود فتوشاپ هم این نکته را در یک پنجره برای شما بازگو می‌کند. بنابراین اگر خواستید چیزی را پاک کنید تقارنی در کار نخواهد بود و برای امثال این کار باید به تناسب کلک‌های خاص خودش را سوار کنید.

این رشته – کدوم رشته؟ – سر دراز دارد و گزینه‌های متعدد دیگر این تکمه را باید خودتان امتحان کنید. برخی از چیزهای دیگر مرتبط با این گزینه هم بسیار پیشرفته است و پیش‌نیازهایی لازم دارد که بعد از کسب آن‌ها می‌توانید به سراغ این پیشرفته‌ها هم بروید.

This post is about a new feature of brush that introduces openly in Photoshop cc 2019. It is an ability to draw and paint symmetrically! good? then welcome to read about it!

Written by: Masoud Shabahang