چرا باید در حذف نگارش‌های قبلی فتوشاپ عجله نکنیم؟

19 دی 1402

همانطور که شاهد هستید، ادوبی مرتب نگارش‌های جدیدی را برای فتوشاپ منتشر می‌کند. همین الان از همین فتوشاپ ۲۰۲۴ لااقل چهار نگارش مختلف در اینترنت وجود و حضور دارد. معنای این عجله در ایجاد نگارش‌های جدید را نمی‌فهمم اما چیزی که متوجه آن شده‌ام این است که ادوبی‌جان مرتب برنامه را دستکاری می‌کند و چیزهایی را به منوها و پانل‌ها و ابزارها و حتی منوهای داخل پانل‌ها اضافه می‌کند و بعضی وقت‌ها هم از آن حذف می‌کند.

یکی از اتفاق‌هایی که زیاد می افته اینه که اعلام می‌کنه که فلان خصیصه را به فتوشاپ افزودیم. اما در واقع کاری می‌کند که آن‌ها که برنامه را خریده‌اند بتوانند توی همان برنامه که هستند و به محض بازکردنش آن پدیده جدید را ببینند و فعال کرده و باهاش کار کنند.

اما قضیه‌ی ما که برای فتوشاپ نه می‌توانیم پول بدهیم و نه اگر میشد پول بده بودیم، قضیه به شکل نصب نگارش‌های کرک شده پشت سر هم در می‌آید. هر بار باید پنج شش گیگابایت پرونده نصب دانلود کنیم و با ترس و لرز مراحل نصب را بگذرانیم تا ببینیم که چه تغییراتی اتفاق افتاده است تا مثلا از دایره پیشرفت بیرون انداخته نشویم.

اما در همین شرایط هم می‌شه که اگر عاقلانه عمل کنیم، زیاد ضرر نکنیم و وقت‌مان را بیخودی هدر ندهیم، به تجربه دریافته‌ام که رفتار صحیح برای کاربرانی شبیه ما این شکلی است که این‌جا شرح می‌دهم:

۱ – اگر تنتان برای خراب‌کاری نمی‌خاره، نگارش‌های بتا که بهش می‌گن بتاورژن را نصب نکنید. معمولا این نگارش‌ها یا خرابند یا مشکل‌های اساسی دارند و تقریبا همه‌چیزشان نصفه و نیمه است. این‌ها فقط به درد کسانی می‌خورد که کارشان مثل من عبارت است از پی‌گیری روند تغییرات این برنامه برای آموزش‌های پیش‌رو. اما اگر دارید با فتوشاپ کار می‌کنید خانه امنتان را برای امتحان چیزی که به یک خرابه بیشتر شبیه است ترک نکنید.

۲- نگارش اولیه هر ورژن جدیدی که در اینترنت ظاهر شد را نصب نکنید. زیرا که این نگارش‌ها هم در ظرف ده – پانزده روز کهنه می‌شوند، چون بدجوری مشکل‌دار هستند. سایت‌های ایرانی که نگارش‌های کرک‌شده جدید را می‌گذارند معمولا نگارش جدیدی که چند روز قبل برای دانلود گذشته‌اند را بی‌سروصدا پاک می‌کنند و نگارش جدید را می‌گذارند که آن جدیده هم بیشتر وقت‌ها مالی نیست و اذیت‌های خودش را دارد. صبر کنید تا نگارش جدید پایدار شده و تکلیفش روشن بشود.

۳- اگر نگارش جدیدی از فتوشاپ را نصب کردید، نگارش قدیمی‌تر که داشت مثل آدم کارش را می‌کرد را نگهدارید و به هیچ عنوان آن را پاک نکنید. شما می‌توانید دو یا چند نگارش متفاوت فتوشاپ را همزمان در دستگاه‌تان نصب داشته باشید و کارهایتان را با نگارش خوب‌تر ولی قدیمی‌تر انجام دهید و برای آموزش دادن خودتان سراغ نگارش‌های جدیدتر بروید. هر چند که از این نگارش‌های جدید تا وقتی مستحکم نشده و سروسامان نیافته‌اند چیزی نصیبتان نخواهد شد. وقتی که پس از مدت زمانی مثل دو سه ماه احساس کردید که نگارش جدید دیگه حالش خوبه و داره بدون مشکل خدمت ارائه می‌ده عذر قبلی را بخواهید و روانه‌اش کنید بره پی‌کارش!

خلاصه‌ی مطلب فتوشاپ برای کسی که داره با آن کار می‌کنه و پول درمیاره ابزار کاره و نباید وسیله تفریح و بازی قرار بگیره. طبق مد روز بودن و افه آمدن با نگارش جدید برای حرفه‌ای نشان دادن خود نشانه‌ی غیرحرفه‌‌ای بودنه و کسی این جور پز دادن‌ها را تحویل نمی‌گیره.

همین الان که دارم این مطلب را می‌نویسم و در حالی که کتاب فتوشاپ جدید من که نگارش ۲۰۲۴ را شرح می‌ده در حال گذراندن مراحل آخر ارشاد و چاپ و صحافیه، در کامپیوتر خود من، هم فتوشاپ ۲۰۲۳ حضور داره و هم فتوشاپ ۲۰۲۴ ! چون با این که فتوشاپ ۲۰۲۴ رسما معرفی و عرضه شده اما برخی از ابزارهایش درست کار نمی کنه در حالی که همین ابزارها در نگارش ۲۰۲۳ مثل اسب داره کار می‌کنه و هیچ مشکلی هم نداره!