قیمت کتاب «Photoshop cc 2024، شروع قدرتمند» و ملاحظات آن

5 بهمن 1402

کتاب photoshop cc 2024، شروع قدرتمند، حاصل ۸ ماه کار بی‌وقفه من در نگارش و تصحیح و طراحی و صفحه‌بندی سرانجام مراحل گوناگون کارش را در وزارت ارشاد طی کرد و موفق به دریافت موافقت برای چاپ شد. این روزها دنبال این هستم که در تیراژ فقط ۱۱۰ عدد آن را منتشر کنم! فقط ۱۱۰ عدد! باورتان می‌شود که روزی رسیده باشد که از یک کشوری با جمعیت نزدیک به ۹۰ میلیون نفر آن‌چنان انتظار برود که فقط ۱۱۰ نفر حاضر باشند برای کتاب پول بدهند؟ خود من هرگز به خواب شبم هم نمی‌دیدم!!

این گزارشی است از انتظاراتی که من و دست گرامیم، جناب ناشر، از قیمت این کتاب داریم:

جناب ناشر می‌فرمایند که شما باید دستمزد خودتان در نوشتن این کتاب را طوری تعیین کنید که ارزش این هفت هشت ماه زحمت کشیدن بدون مزد را داشته باشه! یعنی اگر هیچ سودی از این کتاب نکردید لااقل باید پولی را که از راه‌های دیگر می‌توانستید در بیاورید را بگذارید جلویتان و بگویید خوب حالا اگر کتاب تمام نسخه‌هایش فروش رفت لااقل من به اندازه این که کار دیگری می‌کردم عایدی مالی داشته‌ام.

من خدمتشان عرض می‌کنم که، راستش در صورتی که این کتاب را کس دیگری نوشته بود و من قرار بود فقط صفحه‌بندی آن را قبول کنم کمتر از صفحه‌ای ۶۰هزار تومان پیشنهاد نمی‌کردم! کتاب اکنون بیش از یک هزار صفحه است. پس من باید فقط ۶۰ میلیون تومان برای صفحه‌بندی از شما طلب کنم؟ که اگر تیراژ کتاب را برای راحتی کار بگیریم فقط صد عدد، آن‌وقت باید در هر نسخه فقط ششصد هزارتومان برای صفحه بندی‌اش برای خودم کنار بگذارم و طلب کنم.

ایشان می فرمایند: فقط این نیست. شما شکل‌ها و تصویرهای کتاب را هم به حالت برداری تبدیل کرده‌اید که این عمل اصلا در تعریف‌های طراحی نمی‌گنجد بابت هر تصویرسازی هم باید مبلغ جداگانه‌ای طلب کنید که با چند هزار تصویر این کتاب معلوم نیست چه مقدار خواهد شد. ایشان راست می‌گویند، تا آن‌جا که من می‌دانم هیچ‌کس این کار را نکرده و به نظرم نخواهد هم کرد! چرا که نیاز به سابقه کار با چندین نرم‌افزار در حد حرفه‌ای دارد و کلا به نظرم کسی با چنین توانایی این قدر دیوانه نیست که خودش را برای کارهای تصویری یک کتاب با قیمت کم به زحمتی بیندازد که من خودم را انداختم. تصاویر این کار را روی مانیتور هر چه قدر بزرگ‌نمایی شود هرگز دقتش کم نمی‌شود و این کاری بسیار فراتر از کپچر کردن تصویر به شکل معمولی و بعد وررفتن به آن است! من نمی‌دانم کتاب در چاپ دیجیتال چه از کار در خواهد آمد اما می‌دانم که روی هیچ تصویری در هیچ کتابی بهتر و بیشتر از این نمی‌توان کار کرد و چون سهم تلاش خودم در این باره را انجام داده‌ام، خیالم راحت است که هر اتفاقی در چاپ برای کتاب بیفتد به دستگاه‌ها و تکنولوژی‌هایی بر می‌گردد که کتاب را تولید کرده‌اند اما در سمت من و جناب ناشر هیچ قصوری رخ نداده است! من پول گرفتن بابت این تصاویر را فعلا مسکوت می‌گذارم، هر‌چند که مطلقا، حق این نیست.

ناشر گرامی می‌فرمایند که هزینه چاپ و صحافی و بسته‌بندی و ارسال برای هر کتاب را اگر حساب کنیم برای چنین کتاب ضخیم و گت‌و‌گنده‌ای کمتر از چهارصدهزارتومان برای هر واحد نخواهد شد. این را دیگه نمی‌توانید مسکوت بگذارید و درباره‌اش حرف نزنید چون وجه رایج ممکلت را باید جیرینگی بپردازید تا مراحل کار چاپ و صحافی طی بشود.

خوب با این حساب الان فقط باید برای همین دو قلم هزینه‌ای که وصفش گذشت و شرح دادم دست کم به ازای هر جلد یک میلیون تومان قیمت بگذاریم تا فقط همین‌ها را بتوانیم جبران کنیم. پس سود ناشر، دستمزد نگارش خود نویسنده — که خودم باشم! — بابت کتاب، هزینه‌های آگهی و تبلیغات و حمل و نقل و چیزهای دیگه چی میشه؟ اونا رو هم باید مسکوت بگذاریم؟

هیچ جوابی برایش ندارم! روزگاری بود که تیراژ کتاب ۵۰۰۰ نسخه بود. آن وقت‌ها هزینه‌های کتاب روی تعداد آن سرشکن می‌شد و می‌شد روی سود کتاب، حسابی باز کرد. اما وقتی تیراژ کتاب عدد مسخره و ناچیز ۱۱۰ عدد باشه، آن وقت راستش فکر شروع به این جور کارها هم جز دیوانگی چیزی نیست. برای همین هم هست که این روزها کتابی که حسابی‌ای سرش به تنش بیارزد در بازار پیدا نمی‌شود. کدام آدمی این همه وقت می‌گذارد تا کتاب خوبی را با این تیراژ مسخره تولید کند؟ تازه کتاب قرار نیست در هیچ کتاب‌فروشی‌ای عرضه شود و بنابراین شرکت‌های پخش و توزیع و کتاب‌فروش‌ها هم این وسط نیستند تا بتوانند سود خودشان را از این کتاب طلب کنند و بگیرند!

تنها یک راه پیش پای خود و ناشر گرامی می‌یابم و آن این که سعی کنیم کتاب را به شکل فروش مستقیم از طریق اینترنت عرضه کنیم و کاری کنیم که فروش کتاب بیشتر از ۱۱۰ نسخه شود تا با فروش بیشتر به مرحله سوددهی هم برسد. به همین منظور از دوستانی که کتاب را با قیمتی که بزودی اعلام می‌شود خریداری می‌کنند باید تقاضا کنم که اگر از آن خوششان آمد و فکر کردند که توانسته‌اند از آن نتیجه خوبی بگیرند، خرید آن را به دوستان و همکاران دیگرشان هم پیشنهاد کنند تا شاید با فروش شخص به شخص و آدم به آدم و با نقل قول از این به آن بتوانیم سطح فروشمان را به حدی برسانیم که نظیر این دیوانه‌بازی‌ها بتواند ادامه یابد و کتاب‌های دیگری برای نرم‌افزارهای دیگر هم بتوانم نوشته و عرضه کنم و نگارش‌های جدید همین فتوشاپ را بتوانم با کتاب‌های بعدی پوشش بدهم.

در هر حال من قرار نیست که عرصه نگارش کتاب‌های این‌چنینی را ترک کنم و این میدان باقی خواهم ماند. بنابراین چاره‌ای که برای قیمت‌گذاری کتاب به نظرم می‌رسد آن است که این تیراژ ۱۱۰ عددی را در نوبت‌های متفاوت و یا به قول معروف پارتی به پارتی چاپ و عرضه کنم و برای هر نوبت قیمت مناسب اعلام کنم تا سرجمع آن‌ها، هزینه‌ها را پوشش بدهد. بنابراین قیمت کتاب ثابت نیست و به تعداد فروش آن‌ها بستگی دارد و ممکن است تغییر کند.

به همین سبب در پارتی اول چاپ این کتاب، فقط چهل نسخه از کتاب در دسترس خواهد بود که بزودی زمان و نحوه و قیمت فروشش را در سایت اعلام خواهم کرد. وقتی این چهل نسخه فروخته شد، پارتی بعدی، بسته به سرعت فروش این اولی، ممکن است تغییر تعداد و قیمت داشته باشد و اگر فروش قبلی‌ با سرعت و سطح مورد نیاز نبود قیمت افزایش خواهد یافت.

در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به لحاظ اقتصادی ناپایدار و متشتت است و اگر کسی فکر کند که این تشتت به دریای آرام نویسندگان و ناشران کاری ندارد و آن‌ها آن گوشه بنده‌خداها در آرامش کامل کار خودشان را می‌کنند، فکرش چنان اشتباه است که وقتی کتابی را برداشت و قیمتش را دید از جای خواهد پرید. ولی دیگرانی که کتاب را صرفا یک کالا می‌دانند و نویسنده و ناشر را هم مردمی مثل خودشان، با قضیه برخورد اصولی‌تر و درست‌تری دارند.