ابزار سایه قطعه‌ای (Block Shadow Tool)

ابزار سایه قطعه‌ای یا block shadow tool ابزاری است که بسیاری از طراحان در انتظار ظهورش در جهان برنامه‌های برداری بودند. در کورل ما انواع ابزارهای ایجاد سایه را داریم اما این سایه جدید چیزی است که بخصوص برای طراحان تابلو و اطلاعیه کاربرد عالی دارد. کسانی که برای وب تصویر می‌سازند که دیگه هیچی! – از دیدنش غش خواهند کرد. ابزار سایه قطعه‌ای همان‌طور که اسمش نشان می‌دهد برای هر شئ‌ای که انتخاب کنید یک سایه‌ای از جنس خودش و با همان قالب خود شئ به صورت تک رنگ و یک تکه و متصل با خود شئ ایجاد می‌کند. در شکل زیر می‌بینید که به کمک این ابزار برای نام همین سایت – دیجیتالیات -چطوری سایه قطعه‌ای درست کرده‌ام.

می‌بینید که این سایه چقدر قوی و خاص است و کارتان را چه جلوه بی‌نظیری می‌دهد. توجه کنید که همان شئ بالایی در سایه‌ زیرش عینا تکرار شده است ولی سایه به خود شئ متصل شده است که جلوه این سایه را بی‌نظیر کرده است. همچنین توجه کنید که تکرار شکل شئ سایه را کوچک‌تر نکرده و سایه درست هم اندازه خود شئ است. این سایه در بین تمام برنامه‌های برداری نظیر ندارد و فی‌المثل ایلوستریتور ابزاری معادل این که بتوانید چنین سایه‌ای را ایجاد کند ندارد. البته بزودی خواهیم دید که ادوبی در نگارش بعدی به تقلید از کورل چنین کاری خواهد کرد. این‌ها ابزارهای همدیگر را تاکنون فراوان غر زده‌اند و مال خود کرده‌اند. کی‌به‌کیه توی این شیرتوشیری! به هر حال ایجاد چنین سایه‌ای در کورل بسیار ساده است.

۱

شئ مورد نظرتان را ایجاد کرده و اگر هست در نظر بگیرید.
الان دارید با خودتون میگید: «این درنظرگرفتن هم از اون حرف‌های عجیبه ها! مثلا چطوری در نظر بگیریم؟ جواب اینه: «چشم‌هایتان را تنگ کنید و زل زل به آن نگاه کنید کافیست. نذارید از جلوی چشمتان دور بشه! آره باریکلا!»

۲

ابزار سایه‌قطعه‌ای (‌Block Shadow) را فعال می‌کنید. این ابزار در جعبه ابزار کورل رو نیست و پایین ابزار drop shadow (سایه‌اندازی) قرار گرفته است و باید اول فعال شود تا بعد به کار گرفته شود.

۳

با ابزار روی شئ کلید بزنید. تکمه ماوس را بعد از کلید زدن رها نکنید و پایین نگه‌دارید. مکان‌نما را در جهتی که می‌خواهید بکشایند تا ایجاد سایه را به شکل نمایش اجمالی ببینید. هر وقت از شکل و اندازه سایه راضی بودید تکمه ماوس را رها کنید.

تمام شد و مبارکه الان یک سایه قطعه‌ای خوشگل سیاه رنگ دارید که شئ مورد نظرتان را جلوه‌ داده است.

شرح و کارکرد این ابزار بسیار مفصل‌تر از این مقداری است که در این نوشته شرح دادم. این فقط تلنگری بود برای این که آگاه بشوید چنین ابزاری اصلا هست. موارد دیگرش را خودتان امتحان کنید. البته در آینده به همین ابزار بر خواهم گشت.

نوشته مسعود شباهنگ