تبدیل چند مسیر مجزا به یک شئ در کورل

شنیده‌اید که یک مسافرت طولانی با اولین قدم شروع می‌شود؟ همین‌طور هم یک نقاشی خوب با اولین خط خوبی که می‌کشید آغاز می‌شود. خیلی وقت‌ها برای طراحی شروع به خط‌کشیدن می‌کنیم و بعد یکی دو تای آن‌ها به دلمان می‌نشیند. در کورل به راحت می‌شود خط‌های برداری ایجاد کرد. چند تا خط جداگانه می‌کشید و بعد می‌بینید که از سر هم کردن یکی دوتایش می‌توانید شکل مورد نظرتان را بیرون بکشید و بسازید. هیچ‌وقت تمام یک شکل را یک تکه و یک نفس در همان ابتدا نمی‌شه رسم کرد. بلکه باید تکه‌های مختلف را سرهم کرد و آن‌ها را تبدیل به یک شئ واحد تا بشه با همه‌اش رفتار واحدی داشت و توی آن را رنگ کرد و غیره. بخصوص که در حالت عادی کورل نمی‌ذاره توی مسیر یا خطی که بسته نیست را با رنگ یا هر کوفت دیگری پر کنیم. 

بذارید با یک مثال بزنیم توی خال و اوضاع و احوال را بسنجیم و ببینیم کار را چطوری پیش می‌برند.

من می‌خواسته‌ام بدن یک نهنگ یا وال را بکشم اما از همه خط‌هایی که کشیده‌ام این دو تا بیشتر به دلم نشسته! آن‌ها را نگه داشته و بقیه را زباله‌دان تاریخ فرستاده‌ام که همان پاک کردن خودمان باشه! الان حاصل اینه:

حالا اگر بخواهم این دو تا را به هم وصل کنم و بعد خط دوره جدیدی برایش درست کنم و توی آن را رنگ کنم چه غلطی باید بکنم؟ یک کمی حقه بازی داره ولی ساده‌اس:

۱ –  هر دوی این خط‌ها یا به اصلاح کورل «مسیرهای باز» را انتخاب می‌کنم. انتخاب کردن که بلدید. راحت‌ترین راحش اینه ابزار گرفتن (Pick Tool) را انتخاب کنید.

و یک خیمه دور هر دو مسیر بکشید

یا روی بدنه اولی با همین ابزار کلید بزنید و بعد با گرفتن کلید Shift روی دومی کلید بزنید. خلاصه قضیه آخر کار باید این شکلی بشه. وگرنه انتخاب کردن بلد نیستید!

هر کاری بکنید به این وضعیت می‌رسید که در شکل زیر می‌بینید.

۲ – در نوار کنترل بالای رابط کاربر روی تکمه Combine (ترکیب) کلید بزنید یا در منوی Object روی گزینه Combine کلید بزنید. 

چی شد؟ شاید در نظر اول متوجه هیچی نشوید. اما الان این دو مسیر که دو تا خط جدا بودند با هم ترکیب شده‌اند و یک شئ واحد ایجاد شده است. توجه کنید که دو شئ ما یکی خط دوره آبی و یکیش خط دوره قرمز داشتند. الان یا هر دو آبی شده‌اند یا هر دو قرمز. آن که شئ که آخر همه انتخاب شده باشه خصوصیاتش را به همه منتقل می‌کنه. اما مهم نیست. فعلا این دو شکل من به صورت ترکیب شده این شکلی هستند که می‌بینید.

حالا اگه به کورل بگویید که توی اینو رنگ بذاره! هیچ کاری نمی‌کنه! بروبر شما را نگاه می‌کنه! سنت و قاعده عادی کورل اینه که اگر مسیر بسته نباشه توش رنگ یا چیز دیگه‌ای نمی‌ذاره چون رنگ‌ها از شکاف‌ها بیرون می‌ریزند. باید اول شکاف‌ها را ببندید و شئ یک پارچه‌ای بسازید تا بعدا بشه توی آن چیزی ریخت!

۳ – بستن این مسیر باز دو تا راه داره یکی از یکی باحال‌تر! — الکی!

راه اول: می‌توانید ابزار شکل‌دهی (Shape Tool) را انتخاب کنید.

بعد با آن دور دو گره‌ای که می‌خواهید به هم وصل شوند یک خیمه بکشید تا هر دو با هم انتخاب شوند.
بعد در نوار کنترل بالای رابط کاربر روی تکمه متصل کردن دو گره (Joint two nodes) کلید بزنید.

به محض انجام این کار کورل کار بسیار زیبایی می‌کند. این دو نقطه مسیر را در همان امتداد خودشان ادامه می‌دهد تا در یک نقطه میانه تلاقی کنند و به هم وصل شوند.

همین کار را در طرف دیگه هم انجام می‌دهم تا ببینید که چطوری مسیر را می‌بندد.

حالا میشه توی اینو پر کرد. مثلا با یک رنگ یا یک شیب رنگ.
پلنگ صورتی دیدید؟ این یکی نهنگ صورتیه!

راه دوم متصل کردن مسیرهای ترکیب شده این است که با ابزار Shape (شکل‌دهی) یک گره آزاد را بگیرید و بکشانید و روی گره دومی آزاد دومی رها کنید. این جوری کار کاملا دستی انجام می‌شه!‌ نتیجه فرق چندانی نداره و قابل دستکاری هم هست. اگر اخلاق کنترل‌کننده دارید این‌جوری عمل کنید.

به این ترتیب بدن این نهنگ صورتی الان یک پارچه در اختیار شماست که آن را تبدیل به هر چیزی بکنید. از لوگو بگیر و برو تا برسی به شکل‌های دیگری برای هر کاری!

this article is about how to join several paths together to create a single object

Written by: Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ