گزارشی درباره فروش کتاب فتوشاپ cc شروع قدرتمند

دوستان گرامی علاقمند به گرافیک و کتاب با تقدیم سلام دوست دارم گزارشی از فروش کتاب فتوشاپ cc شروع قدرتمند را به اطلاعتان برسانم.

این کتاب نوشته‌ی من، بعد از شش ماه به پایان مسیرش رسید و دیگر تجدید چاپ و فروخته نخواهد شد. فروش این کتاب کلا چیزی نبود جز یک شروع خوب برای ادامه کار من به عنوان نویسنده و مدرس برنامه‌های گرافیک دیجیتالی! به هر مقدار که فروش رفته است راضی هستم و کار را هم ادامه و هم توسعه خواهم داد.

در جواب دوستانی که پرسیدند: «چرا حتی یک نسخه از این کتاب را در کتاب‌فروشی‌ها ندیدیم؟» باید بگویم که این اتفاق عمدی بود و خودم جلوی فروش آن در کتاب‌فروشی‌ها را گرفتم. به طور کلی برای کتاب‌هایی نظیر کتاب من – و خیلی از انواع کتاب‌های دیگه – بدترین جا برای فروش، همان کتاب‌فروشی‌ها هستند! توی کتاب‌فروشی اتفاق‌هایی می‌افتد که برای چیزهایی نظیر کتاب من فاجعه است. مثل این که وقتی کسی وارد کتاب‌فروشی می‌شود و مثلا می‌خواهد کتاب فتوشاپ بخرد و هیچ ایده‌ای هم ندارد که کدام کتاب بهتر است و ارزش خریدن دارد. باید بگردد دنبال بخش کتاب‌های گرافیکی و بعد البته در یکی دو قفسه منتخب تمام کتاب‌ها را بردارد و تورقی کند و ببیند توی آن چه خبر است! نسخه‌های کتاب در کتاب‌فروشی‌ها در حال تورق مشتری دستکاری و کهنه و وازده می‌شوند و از آن گذشته کسی که درباره فتوشاپ هیچ نمی‌داند از راه تورق کتاب و نگاه کردن توی آن قرار است به چه نتیجه‌ای برسد؟ مطلقا هیچ! اگر کسی نمی داند فتوشاپ چیه این که توی کتاب درباره فتوشاپ چی نوشته‌اند را هم متوجه نمی‌شود و آن وقت از کجا می‌خواهد تشخیص بدهد که محتوای کتاب ارزشمند است یا نه! از آن گذشته بین هزاران کتاب چه دلیلی هست که اصلا کتاب مرا ببینند و تشخیص بدهند و حتی برای ورق زدن بردارند. فروشندگان محترم هم نه کمکی می‌کنند و نه صلاحیتی دارند که راهنمایی یا توصیه‌ای بکنند. بر سر این حرف خواهم ماند که اگر شرایط همین باشد، به هیچ عنوان کتابم را در هیچ کتاب‌فروشی و موسسه پخشی عرضه نکنم. اصلا هم برایم مهم نیست که دوستان بدشان بیاید.

اخیرا با دوست کتاب‌فروشی ملاقاتی داشتم و پیشنهادهایی از ایشان شنیدم که مرا در عرضه نکردن کتاب در کتاب‌فروشی‌ها جدی‌تر هم کرد. ایشان فرمودند یک قفسه از کتاب‌فروشی در اختیار شما خواهد بود. در آخر هر ماه هم تسویه خواهیم کرد. لطفشان مستدام. ولی آیا منظورشان این است که من مثلا ۲۰ عدد کتاب چندصدهزارتومانی را به رسم امانت به ایشان می‌سپارم و می‌نشینم که آخر ماه به من گزارش بدهند که چند تایش مانده است؟ و چند تایش رفته است؟ اصلا و ابدا! اگر دوست کتاب‌فروشی هم بخواهد کتاب‌های مرا در کتاب‌فروشی‌اش عرضه کند. باید تعدادی مشخصی از آن‌ها را کمتر از ۲۰ عدد نخواهد بود را حتما نقدا بخرد! و بعد در فروشگاه خودش بفروشد. این کاری است که در فروش هر کالای دیگری کاملا عادی است. در مغازه پیچ و مهره فروشی هم کالایی را که عرضه شود را باید اول خریده باشند و بعد عرضه کنید. کسی در مغازه پیچ و مهره فروشی کالایش برای فروش به امانت نمی گذارد.

همان دوست فرمودند که شما در سایت‌تان ذکر کنید که مرکز فروش کتاب، کتاب‌فروشی ماست! جل‌الخالق! من باید برای دوستان فروشنده تبلیغ هم بکنم که کجا بروند و از چه کسی کتاب را بخرند و بعد در آخر ماه وجه فروش آن‌چه خودم خریدارش را برای ایشان فرستاده‌ام از دست مبارکشان بگیرم؟

من اینترنت را دارم. و سایت خودم را! و کتاب من در همین‌جا فروخته شده و خواهد شد و نه کسی نماینده من است و نه در کتاب‌فروشی‌ای کتاب من عرضه خواهد شد. خودم آن را بسته‌بندی و آدرس نویسی و پست هم می‌کنم. یک لشکر یک نفره که همه امور کتاب را به دست خودش گرفته است و عارش هم نمی‌آید! آن دوست فرمودند که این جوری کتاب روی دستت می‌ماند! باشه! اگر ماند مال خودم! بنابراین برای سفارش نسخه‌های بروزشده‌ی این کتاب باز هم ناچارا و لطفا به سایت من سربزنید و هر اطلاعی می‌خواهید را هم بفرمایید تا خدمتتان عرضه بدارم.

کتاب فتوشاپ cc شروع قدرتمند در حال نو و بروز شدن است تا برای نگارش بعدی آن عرضه شود این بار تا نگارش ۲۰۲۳ را پوشش خواهد داد. این نگارش پیشرفت‌هایی کرده است که در نگارش جدید به آن‌ها هم پرداخته شده است. تصاویر کتاب هم بسیار بهتر از چاپ قبلی خواهد بود. خودم را مجبور کردم که تا با به کار گرفتن تمام توان و اطلاع تجربی و کاری خودم و تکنیک‌هایی ابداعی که از سرهم کردن کار با چندین نرم‌افزار بلدم، عکس‌های داخل کتاب را به حداکثر کیفیت برسانم. انشاالله نتیجه را خواهید دید.

درباره قیمت کتاب باید عرض کنم که قیمت در چاپ جدید بالاتر از چاپ قبلی خواهد بود. این روزها قیمت کاغذ و چاپ و صحافی نسبت به سال قبل چنان افزایش پیدا کرده که اگر قیمت کتاب میلیونی نشود باید سر به سجده بگذارم. از این گذشته صفحه‌بندی بی‌نهایت پیچیده این کتاب را اگر خودم انجام نمی‌دادم باید چیزی حدود پنجاه میلیون تومان هزینه می‌کردم. بنابراین هیچ چاره‌ای جز اعلام قیمت جدیدی متناسب به شرایط زمان ندارم. وقتی دفترچه خالی خط‌دار با جلد مقوایی یکصدوسی هزارتومان است، آن وقتی کتاب پر از نوشته درباره موضوعی فنی و پیچیده را باید چقدر فروخت؟

در نظر دارم که اگر استقبالی شد کتاب(هایم)‌ را به صورت دیجیتال یعنی نسخه الکترونیکی قابل خوانده شدن روی کامپیوتر و موبایل و تبلت هم عرضه کنم. مزایای این جور عرضه این است که اولا کتاب رنگی است و ثانیا حتما ارزانتر خواهد بود. اما البته این کتاب حتما باید حمایت دیجیتالی هم داشته باشد بنابراین مطلقا غیرقابل کپی و دستکاری و چاپ خواهد بود و فقط روی یک دستگاه قابل خوانده شدن است. وقتی کتاب معمولی هم می‌خرید همین اتفاق می‌افتد و این امر نباید باعث تعجب و دلخوری کسی بشود. شما کتاب معمولی را هم معمولا کپی نمی‌کنید و به هر کس کتاب‌تان را پسندید می‌گویید که برای خودش یکی بخرد!

درباره کتاب جدید بزودی اطلاع‌رسانی کامل انجام خواهم داد.

برگشت به صفحه نخست