روش یافتن و حذف خطای کلمه‌های تکراری در ایندیزاین به کمک GREP

7 بهمن 1402

خیلی از کسانی که در کار ویرایش و غلط‌گیری نوشته‌ها هستند متوجه غلط‌های و خطاهایی می‌شوند که ناشی از کارکرد افرادی است که کتاب یا هر مطلبی را تایپ و حروف‌چینی کرده‌اند. این جور غلط‌ها توسط هیچ برنامه غلط‌یاب یا error checker قابل گرفته شدن نیست چون به لحاظ املایی درست هستند.

یکی از انواع این غلط‌های تایپی، خطای تکرار کلمات و واژها به شکل پی‌درپی است که خودم هم موقع نگارش و تایپ دچارش هستم. غلط‌هایی که نمونه‌هایی از آن‌ها را در پایین برایتان مثال زده‌ام:

من دوستانی داشته‌ام که که به گردن من حق بزرگ داشته‌اند.
….مثلا وقتی وقتی به شما بگویند….
…. محمد زکریای رازی رازی در ایران بسیار معروف است.

در هر سه نمونه بالا این موارد به چشم می‌خوره:

۱ – هیچکدام غلط املایی نیستند فقط تکراری هستند.

۲ – در هر مورد چیز خاصی تکرار شده است که ممکن است در موارد دیگر تکرار نشده باشد و بنابراین یافتن خود این مطلب که چیزهای تکراری کجا هستند را هم مشکل می‌کند.

شما معمولا این جوری عمل می‌کنید که اگر در حال جستجوی مستقیم چشمی در سند به چشم‌تان خورد که یک جایی کلمه که به صورت که که پشت هم تکرار شده است یکی را حذف کنید و بعد اگر خیلی ریزبین باشید دنبال که که های دیگر در متن جستجو کنید که اگر پیدا شود به جان آن‌ها که بگذارید. اما مشکل این است که کلمه تکراری بعد ممکنه چیز دیگه‌ای باشه و شما هم هیچ نظری ندارید که دنبال چه مورد دیگه‌ای باید بگردید و بقیه این جور غلط‌ها از غلط‌گیری جان در می‌برند.

الان می‌خواهم یک راه عالی که در ایندیزاین پیشرفته برای رفع این مشکل موجود است را برایتان شرح بدهم و آن را در قالب ویدیوی زیر که روی یکی از فصل‌های کتاب خودم «فتوشاپ ۲۰۲۴ شروع قدرتمند» برایتان اجرا می‌کنم، به شما نشان بدهم. بلکه شما هم از آن استفاده کنید و مثل خود این‌جانب کیف کنید. پس ویدیوی زیر را ببینید: