مشکل بسیار رایج پنجره ccx_fnft_dialog_name در ایندیزاین

ccx_fnft_dialog_name

مشکل پنجره چموش New Document

شکل بالا که در پیشانی صفحه می‌بینید، مشکلیست که این روزها سروصدای خیلی‌ها را درآورده است. در حالی که زیاد هم چیز مهمی نیست. قضیه اینه که تقریبا هر کی را دوروبر خودم دیده‌ام از نگارش هپلی‌شده برنامه Indesign‌ استفاده می‌کند. خوب وقتی این برنامه را نصب می‌کنید راحت و آسوده جایگزین قبلی می‌شود و شما آن را باز می‌کنید و در آن، پنجره‌ای را می‌بینید که به آن Home Screen می‌گویند. فارسیشو چی‌بگیم: صفحه‌ی خانه؟ صفحه‌ی اصلی؟ حالا هر چی…، به هر حال این شکلیه که در پایین می‌بینید.

home screen

تصویرهای کوچولویی که در این پنجره می‌بینید البته در کامپیوتر شما فرق می‌کند. این‌ها آخرین تصاویری هستند که با آن‌ها کار کرده‌ام. در واقع در دستگاه شما سوابق کاری‌تان تا آخرین لحظه به شکل دیگری دیده می‌شود. درباره این پنجره کمی دیگر حرف‌هایی دارم که بزنم اما فعلا مشکلی را مطرح می‌کنم که خیلی‌هایتان همین‌ الان باهاش دست به یقه هستید. 

وقتی روی تکمه Create New کلید می‌زنید معمولا و همواره باید یک پنجره به نام New Document (سند جدید)‌ باز بشه که به صورت تصویر پایینه! از طریق این پنجره هم می‌توانید سندهایی با اندازه‌های از پیش مشخص شده که به صورت قالب به کار گرفته می‌شوند باز کنید و هم در طرف راست اصلا هر جور سند دیگری که خواستید ایجاد کنید. اصل کار این پنجره همان سمت راست آن است که همیشه ما با آن سروکار داریم. طرف چپ و منوهای بالاسرش بیشتر به درد کسانی می‌خورد که با اندازه‌های بسیار مشهور و رایج در آمریکا و اروپا کار می‌کنند تا با کلید زدن روی یکی از این گزینه‌ها سندشان را یک کمی سریع‌تر بسازند. خود من از این گزینه‌ها نتوانسته‌ام استفاده‌ی به‌دردخوری بکنم. مثلا در ایران کسی برای آیفون چندان طراحی‌ای از طریق ایندیزاین انجام نمی‌دهد. اما این منو پر از گزینه‌های آیفونی است. اما مثلا سندهایی با اندازه تلفن‌های چینی مثل هواووی که ما در ایران به آن‌ها مبتلا هستیم و از قضا دست‌کمی هم از آیفون ندارند را در این منوها نمی‌توان پیدا کرد. برای فیلم و ویدیو و چیزای دیگه هم تقریبا همین‌طوره. همیشه راحت‌تر اینه که سندتان را با استفاده از خانه‌های طرف چپ بسازید و تشکیل دهید. وقت چندانی هم نمی‌گیرد. 

حالا مشکلی که بعضی وقت‌ها و اخیرا برای خیلی‌ها پیش می‌آید این است که این پنجره دیگر باز نمی‌شود. دیگه پنجره New Document نداریم! به جایش پنجره‌ای باز می‌شود که شکلش را در پایین می‌بینید. یک اسم عجق وجق به صورت ccx_fnft_dialog_name دارد و یک تکمه ضربدر برای بستن و دیگه هیچی!‌ خیلی وقت‌ها این پنجره را نمی‌بینید و پنجره اصلی که بالایی باشه در صحنه ظاهر می‌شه. اما در مواردی هم برای خیلی‌ها این پنجره پایینی باز میشه که خیلی آزار دهنده است. خیلی‌ها به من گفته‌اند که بعد از این اتفاق دیگر نتوانسته‌اند سند جدیدی درست کنند. ازشان که می‌پرسی: «خوب پس حالا چکار می‌کنی» می‌گویند: «سندهای قدیمی را که تقریبا اندازه مورد نظرمان است را باز می‌کنیم و مشخصاتش را تغییر می‌دهیم و به شکل و اندازه سند جدید ذخیره می‌کنیم» همیشه جمله آخر من اینه: «اینم شد کار؟ که شما اختراع کرده‌اید» و بعد راه حل جایگزین را برایشان می‌گویم.

مسئله اینه که این مشکل در واقع حل نمی‌شه. نمی‌دانم چطوری باید پنجره New Document را احیا کرد. خیلی وقت‌‌ها تا نگارش بعدی باید صبر کرد. اما این دلیل نمی‌شه که سند جدید نشه درست کرد. خیلی هم کار راحتیه اما باید یک تغییراتی در روش کارتان بدهید که الان می‌گم چه تغییراتی!

اول باید با استفاده از میانبر Ctrl+K وارد بخش General در پنجره Preferences بشوید.

بعد باید روی خانه کنار دست عنوان « “Use Legacy “New Document» (استفاده از پنجره محاوره‌ای «New Document») کلید بزنید تا در آن علامت چک‌مارک ظاهر بشه.

بعد روی تکمه OK کلید بزنید تا از این پنجره خارج شوید.

از این به بعد وقتی روی تکمه New Document در Home Screen کلید بزنید به جای پنجره بی‌خاصیت و ناامید کننده بالایی پنجره قدیمی New Document باز می‌شود که خیلی جمع‌وجورتر از پنجره قبلی است – که دیگر باز نمی‌شود. شکل این پنجره را در پایین می‌بینید

 

چون این پنجره از قدیم‌الایام در ایندیزاین بوده است، ادوبی اسم اینو گذاشته «پنجره میراثی» چون از قدیم به امروز به ارث رسیده است. این پنجره کاملا هر سندی را که بخواهید می‌تواند ایجاد کند. همه چیز دارد و همیشه هم به همین شکل باز می‌شود. شما دیگه باید از این استفاده کنید تا نگارش بعدی که ببینیم این اشکال برطرف میشه یا نه! اگر شد که فبها! با یک کم سوسول‌بازی بیشتر کار می‌کنیم. وگرنه همین کاملا کافیه و کار همه را راه می‌اندازه و  آن‌هم بدون سوسول‌بازی! پس کارمان را با همین پیش می‌بریم.

اگر می‌خواهید Home Screen هم باز نشه و مستقیم وارد ایندیزاین شوید در همان قسمت General و بالای گزینه قبلی، روی گزینه Show Home Screen When No Documents Are Open (وقتی هیچ سندی باز نیست پنجره Home Screen‌ رو نشون بده) کلید بزنید تا علامت چک‌مارک سمت راستش حذف بشود. از این به بعد دیگر وقتی سندی را ببندید ایندیزاین را با سند خالی می‌بینید و پنجره Home Screen دیگه باز نمی‌شه!

خوب حالا اشک‌تون را پاک کنید و دیگه ناراحت این پنجره عوضی نباشید که معلوم نیست چرا میاد و چرا نمی‌یاد. آمد که آمد و نیامد هم گورباباش!

نوشته مسعود شباهنگ