میانبرهای برگشت‌پذیر بسیار سریع در ایندیزاین

میانبرهای برگشت پذیر ایندیزاین

در بسیاری از برنامه‌های ادوبی برخی خصیصه‌ها برای انجام کارها هست که شرح داده نشده‌اند. شما می‌دانید که میانبر چیست و از آن هم به شدت استفاده می‌کنید. اما بسیاری از این میانبرها مثل فنر برگشت‌پذیرند و این باعث می‌شود که سرعت کار حرفه‌ای‌ها با دانستن این نکته بسیار بیشتر شود. یکی از چیزهایی که کاربران حرفه‌ای را از آدم‌های تازه‌آمده مجزا می‌کند سرعت کورکننده کارشان است. میانبرهای برگشت‌پذیر برای چنین کسانی بسیار کاربردی‌اند.

حالا ببینیم میانبر برگشت‌پذیر یعنی چه؟
بیشتر ابزارهای پانل ابزار در ایندیزاین میانبر حرفی تک‌کلیدی دارند. مثلا:
V برای ابزار انتخاب (Selection Tool)
P برای ابزار قلم (Pen Tool)
A برای ابزار انتخاب مستقیم (Direct Selection Tool)
و غیره

شما چطور بااین‌ میانبرها کار می‌کنید؟ حرف A را می‌زنید و بعد به سروقت «انتخاب» می‌روید. حرف P را می‌زنید و کار با «قلم» را شروع می‌کنید و به همین ترتیب! در تمام این موارد تکمه میانبر را فشار می‌دهید و رها می‌کنید.

اما اگر کلید میانبر را فشار دهید ولی رها نکنید چی؟ با کمال تعجب این کار هم به شکل دیگری جواب می‌دهد، اما به شکل دیگری که خیلی کار را سریع‌تر می‌‌کند. بخصوص وقت‌هایی که دارید با ابزار خاصی کار می‌کنید و نمی‌خواهید دست از سر آن بردارید. با یک مثال قضیه را برایتان روشن می‌کنم.

شما دارید با ابزار Pen (قلم‌) کار می‌کنید و نمی‌خواهید این ابزار را رها کنید ولی وسط کار با این ابزار یادتان افتاده که یک قاب متن باید ایجاد می‌کردید. تکمه T (میانبر قاب متن) را فشار داده و پایین نگه می‌دارید. فوری ابزار متن (Text Tool) فعال می‌شود. همین‌طور که تکمه T را پایین نگه داشته‌اید مکان‌نمای ابزار را به جای مورد نظر می‌برید و قاب متن مورد نظرتان را می‌کشید. حالا اگر تکمه T‌ را رها کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ ایندیزاین دوباره ابزار قلم (Pen Tool) را فعال می‌کند! شما بهش چیز نگفتید ها! خودش ابزار قلم را به شکل برگشت‌پذیر نگه داشت چون که با پایین نگه داشتن کلید T به او گفتید که فعلا ابزار متن را می‌خواهید و تا این تکمه پایین است به طور موقت ابزار متن را فعال نگه دارد. اما به محض رها کردن کلید T ابزار قلم مثل فنر بر می‌گردد سرجایش و فعال می‌شود.

بنابراین وقتی تکمه میانبر حرفی فرمانی را پایین نگه دارید، در عین این که ابزار جدیدی فعال می‌شود اما ابزار قبلی از کار نمی‌افتد فقط به طور موقت به محاق می‌رود تا کلید را ول کنید و او را برگردانید. این جوری یک کلید زدن روی ابزار جلو می‌افتید و سرعت کارتان بسیار بیشتر می‌شود و حرفه‌ای‌تر خواهید بود. یک کمی تمرین کنید تا یادتان بماند.

دو نکته یادتان باشد:

نکته اول: این میانبرها وقتی دارید تایپ می‌کنید طبیعتا از کار می‌افتند. چون وقتی در حال تایپ باشید، هر کلیدی را بزنید، علامت آن کلید را در متن تایپ کرده‌اید.
نکته دوم: موقع استفاده از این میانبرهای برگشت‌پذیر باید صفحه‌کلیدتان فارسی نباشد. این هم که واضح است چرا! میانبرهای معمولی هم با صفحه کلید فارسی فعال نمی‌شوند.

نوشته مسعود شباهنگ