پانل Book و رفع یکی از اخطارهایی که زیاد می‌دهد

ایندیزاین بوک

اگر در ایندیزاین پیشرفت کرده باشید و به جایی رسیده باشید که از پانل Book استفاده کنید متوجه هستید که کار با این پانل بیشتر وقت‌ها مشکل‌های ریز و درشت داره. اما البته به شدت استفاده از این پانل را به کسانی که کار کتاب انجام می‌دهند توصیه می‌کنم چون چنان کتاب را در چنگتان قرار می‌دهد که بیشتر از این دیگه نمیشه! چون:

  • این پانل می‌تواند شماره‌گذاری صفحه‌ها و فصل‌ها و بخش‌ها را به آسانی و با دقت و درستی تمام زیر نظر بگیرد و هدایت کند.
  • درست کردن فهرست فقط از طریق این پانل ممکنه.
  • انواع ارجاع (Reference) و ارجاع متقابل (Cross Reference) فقط با کمک این پانل قابل انجامه.
  • درست کردن ایندکس‌های مختلف فقط از طریق این پانل اصلا می‌تونه معنا داشته باشه.
  • …. و خیلی‌خیلی چیزهای دیگه!

اما یک اتفاقی در پانل Book زیاد رخ می‌ده که یک کمی روی اعصابه. موضوع اینه که پانل Book فعال نیست. بیشتر وقت‌ها منعفله. یعنی شما نمی‌توانید یک چیزهایی را به طور خودکار توی آن انجام بدهید.

مثلا فرض کنیم که پانل ‌Book باز باشه یا بازش کنید و بییند کنار یک یا چند تا یا اصلا تمام سطرهای آن یک علامت اخطار هست. معمولا خود ایندیزاین درباره این اخطار زیاد کمکی نمی‌کنه و اگر تازه‌کار باشید خیلی حرص می‌خورید و اذیت می‌شوید و فکر می‌کنید یک کاری را غلط انجام داده‌اید که ایندیزاین داره این علایم را نشان میده. در شکل زیر خودتان ببینید که همین چند وقت پیش در حین نوشتن کتاب فتوشاپ وقتی سراغ پانل Book رفتم چه شکلی بود. این مثلث‌های کوچولو رسما ضد حاله! البته خدا باباشو بیامرزه که به این خوبی اخطار میده و الان بهتان می‌گویم که چرا نباید از این‌ها بترسید و از این علامت‌ها بیشتر چه نتیجه‌ای می‌شه گرفت و چطور برطرفش کنیم.

اگر شما وسط این پرونده‌های ایندیزاینی یکی را باز کنید و چیزی به آن اضافه کنید یا کاری کنید که شماره صفحه‌ها به لحاظ ترتیب به هم بخوره ایندیزاین فوری می‌فهمه و راهی که برای اخطار دادن به شما داره اینه که پرونده مسئله‌دار را با یک علامت احتیاط مثلثی برایتان علامت بزند. البته اشکال‌های دیگری هم هستند که باعث می‌شوند این اتفاق بیفتد اما بیشتر وقت‌ها علت فقط همین جور نبودن شماره صفحه‌هاست که باید برطرفش کرد. ایندیزاین بیشتر وقت‌ها به طور خودکار شماره‌ها را در بین پرونده‌ها درست نمی‌کند. شما باید بهش بگی که «عموجان یه حالی به این شماره صفحه‌ها بدی بد نیست‌ها!» چطور اینو بهش بگیم؟ آسونه:

روی تکمه منوی پانل Book کلید بزنید و در منویی که باز میشه روی گزینه Update Numbering (به روز‌کردن شماره‌گذاری) کلید بزنید و بعد در منوی فرعی که باز می‌شه روی گزینه Update All Numbers (به‌روز کردن تمام شماره‌ها) کلید بزنید. 

ایندیزاین بلافاصله از خواب می‌پره و شروع می‌کنه تمام پرونده‌های سندتان که نامش در پانل ‌Book نوشته شده را باز می کنه و شماره‌ها را ردیف و تصحیح می‌کنه. این کار یک کمی زمان می‌بره اما نه زیاد. تمام جریان کار را هم بهتان گزارش میده:

وقتی کار تمام بشه این پنجره که در بالا می‌بینید بسته میشه! تمام شماره‌های تمام پرونده‌ها درست و پشت سر هم میشه و اشکال که برطرف شد. می‌بینید که ایندیزاین دیگه اون علامت‌های احتیاط را نشون نمی‌ده و پانل قیافه آدمیزادی پیدا می‌کنه

می‌بینید چه بهشتی شد. کتاب‌تان آماده است و کاملا خیالتان از شماره صفحه‌ها هم به این ترتیب راحت خواهد بود.

اشکال‌های دیگری هم ممکن است باعث اون علامت‌های مثلثی اخطار و احتیاط بشن اما نوددرصد موارد بلکه بیشتر اشکال همینه و به این سادگی هم برطرف میشه!

 

نوشته مسعود شباهنگ