۱ ترفند جالب برای ایجاد قاب متن سه‌طرفه در ایندیزاین

three sided textbox

 قاب متن سه طرفه چیه؟

تمام قاب‌های متن در ایندیزاین چهارطرفه هستند. یعنی چی؟ یعنی اگر برای آن‌هاخط یا هر چیز دیگه‌ای تعریف کنید، هر چهار ضلع قابل متن با آن تعریف و ایجاد می‌شوند. به یک مثال نشونتون بدم خوبه؟ فرض کنیم یک نقل قول رو به شکل زیر در یک قاب متن گذاشته باشید. این هنوز خط دوره‌اش تعریف نشده و می‌بینید که دور آن فقط یک خط نازک آبی رنگ با مخلفات دیگرش که دور کادرهای متن معمولی ایجاد می‌شود، وجود دارد. توی پانل Stroke می‌بینید که ضخامت خط صفر پوینت (0pt) تعیین شده است. 

مطمئنی اینو میخوای

حالا اگر برای آن خط دوره تعریف کنیم چی میشه! مثلا یک خط با ضخامت ۲ میلی‌متر به رنگ ارغوانی برای دوره کادر نتیجه رو این شکلی می‌کنه:

reset photoshop

 هر کاری کنیم و وضعیت خط را به هر صورتی در بیاوریم همیشه دور متن چهار تا خط داریم که یک محیط بسته مستطیل شکل رو ایجاد می‌کنه. اما چی می‌شد اگه میشه یکی از این ضلع‌ها رو حذف کرد تا متن از حالت خفگی دربیاد و به طراحی ما هم یک امتیاز اضافه کنه. در حالت عادی اصلا نمیشه این کار رو کرد. اما الان می‌خوام یک ترفند را برایتان شرح بدهم که شما را از شر یکی از ضلع‌های کادر متن خلاص کند و قابلیت کار گرافیکی بهتری رو برای دوره قاب فراهم کنه! وقتی این اتفاق بیفته به کادری که ایجاد میشه میگن قاب متن سه طرفه!

طرز ایجاد قاب متن سه طرفه

۱- کادر متن را بکشید و در آن متن مورد نظر را ایجاد کنید.

۲- به کادر ضخامت بدهید و رنگ و خصوصیات دیگرش را هر جور می‌خواهید تعیین کنید.

۳- ابزار انتخاب مستقیم – ابزار دوم پیکان مثلثی توسفید در پانل ابزار – را فعال کنید و بعد با روی قسمتی از طرفی که می‌خواهید حذف شود یک مارکی بکشید. اندازه مارکی مهم نیست. فقط مارکی شما باید بخشی از ضلع مورد نظرتان را لمس کند.

پنجره preferences

بعد از این کار متوجه تغییر چندانی نمی‌شوید اما اگر با دیدن این حالت تکمه delete یا backspace صفحه کلید را بزنید ضلعی که انتخاب کرده‌ بودید حذف می‌شود، بدون آن که شکل مستطیلی آن بر هم بخورد.

مطمئنی اینو میخوای
حالا می‌توانید با این کادر و قاب باز شده بازی کنید و اندازه و رنگ و شکل آن را تغییر دهید. یک مورد بامزه این است که حالا که کادر بسته نیست می‌توانید – از طریق بخش Start/End در پانل Stroke برای آن نقش اول و آخر تعیین کنید که باعث می‌شود سر و ته مسیر آن نقش انتخابی شما را نشان بدهد.
مطمئنی اینو میخوای
حالا شروع کنید و با این امکان بازی کنید تا شکل سه طرفه مورد نظر خودتان را به دست بیاورید.

This post is about how to make a 3-sided text box in indesign written by Masoud Shabahang.

نوشته مسعود شباهنگ