۲ روش درست تعیین قلم حروف پیش فرض

indesign change default fonts

اگر بخواهی فونت پیش‌فرض ایندیزاین را تغییر بدهی چکار می‌کنی؟ خیلی‌ها – که یک کمی هم ناشی هستند! – این کار را می‌کنند: بر می‌دارند و مستقیم خود شیوه یا استایل [Basic Paragraph]‌ را در پانل Paragraph Styles یا پانل نواری افقی Control یا پانل Properties (در ایندیزاین ۲۰۱۹) انتخاب می‌کنند و آن را دستکاری می‌کنند. فونتش را دست می‌زنند، اندازه‌ها و عوامل دیگر را مطابق میلشان تنظیم می‌کنند و خلاص! شما هم به فکرت می‌رسه همین کار رو بکنی؟ خوب، فکر خوبی نیست. بعدا که تصمیم به تغییر بگیری از این فکرت پشیمان می‌شوی و کمی تا قسمتی هم اذیت می‌شی!

مسئله چیه؟

بعد از تغییر مستقیم [Basic Paragraph] اولش همه چیز خوب و خوش پیش‌ می‌رود. یک قاب متن درست می‌کنی و مستقیم با فونت پیش‌فرضی که برای [Basic Paragraph] انتخاب کرده‌ای شروع به تایپ می‌کنی و کبکت خروس می‌خواند. باشه! اما حالا می‌رسیم به وقتی که می‌خواهی اون متن را از یک سند کپی کنی و در سند دیگه بچسبانی! فرت! مشکل شروع شد. تمام تنظیم‌های متن برگشت به تنظیم‌های پیش‌فرض این یکی سند، که اصلا آن چیزی نیست که در سند اول بود. شکل حروف تغییر می‌کند.

این قاعده را یادت باشه! اگر متنی از یک سند به سند دیگه‌ای بره که در هر دو تایشان یک شیوه یا استایل پاراگرفی هم‌نام وجود داشته باشد آن وقت در حین انتقال خصوصیت‌هایی که برای آن شیوه در سند دوم تعریف شده، برنده می‌شوند و خصیصه‌ها و تعریف‌های موجود در شیوه یا استایلی که از سند اول آمده‌اند را دور می‌ریزند و خودشان جای آن‌ها را می‌گیرند. در فهرست نام‌های شیوه‌ها در تمام اسناد ایندیزاین. [Basic Paragraph] به همین صورتی که می‌بینی حتما هست. اما تعریفش به احتمال بسیار بسیار بسیار زیاد از این سند به آن سند متغیر است.

این تازه حالت خوبش است. اما حالت بدش آن است که فونت سند اولی در سند دوم موجود نباشد. آن وقت می‌بینی که زمینه حروف صورتی شد که یعنی فونته در سند دوم پیدا نشد! مصیبت!

اما اشکاتو پاک کن چون چند تا کلک هست که قضیه فونت پیش‌فرض را در ایندیزاین می‌تواند حل کند.

روش اول:

۱ – اول باید مطمئن شد که هیچ متنی در سند انتخاب نشده باشد. از منوی Edit گزینه Deselect All را انتخاب کن تا اگر چیزی هم انتخاب شده از حالت انتخاب خارج بشه!

۲- از فهرست فونت‌ها، فونت مورد نظرت را انتخاب کن.

تمام شد! باورت میشه؟ از این به بعد هر چیزی که شروع به تایپ آن کنی با همین فونت نوشته می‌شه!

اگر می‌خواهی که این (در هر سند جدیدی که از این به بعد در ایندیزاین ایجاد می‌کنی) پیش‌فرض ایندیزاین بشه هم این کار رو بکن!‌

۱ – تمام سندهای باز ایندیزاین را ببند

۲ – در ایندیزاین خالی، برو سراغ منوی Type و در آن روی گزینه Paragraph Style کلید بزن! تا پانل Paragraph Styles باز بشه!

۳- در این پانل، روی نام شیوه [Basic Paragraph] با ماوس کلید بزن تا انتخاب بشه!

۴ – از منوی Type سراغ Font و Size (اندازه) و هر چیز دیگه‌ای که می‌خواهی پیش فرض بشه برو و آن‌ها را تغییر بده. متوجه می‌شوی که در کنار نام این شیوه یا استایل یک علامت بعلاوه پیدا میشه!

۵ – حالا ایندیزاین را ببند و باز کن!

تمام شد! از این به بعد هر سندی باز بکنی به شیوه یا استایل پیش‌فرض همان‌ است که قبلا انتخاب کرده‌ای و همیشه تا این تغییر نکرده هم قضیه همین شکلی می‌ماند.

اما این روش یک اشکال داره! در تمام سندها از این به بعد کنار نام [Basic Paragraph]  علامت بعلاوه دیده میشه که علامت تخطی از تعریف‌های پیش‌فرض است و اگر روی آن خدایی نکرده کلید بزنی، تمام تعریف‌هایت از بین می‌رود و بر می‌گردی به همان تعریف‌های پیش‌فرض ایندیزاین. یک کمی دردناکه! باید از این به بعد هوشمندانه عمل کنی! این روش برای دو سه تا سند یک پروژه گذری کار راه‌اندازه اما نه برای کارهای بزرگ و سندهای ماندگار مانند کتاب و مجله و نظایر آن

روش دوم

۱ – اصلا یک شیوه بندی یا پاراگراف استایل جدید تعریف کن. همه تنظیم‌ها را روی آن شیوه انجام بده – من یک شیوه به نام «متن بدنه» برای این کار درست کرده‌ام.

۲- حالا از منوی Edit گزینه Deselect All را انتخاب کن تا اگر چیزی در سند انتخاب شده باشه از حالت انتخاب خارج بشه!

۳- الان فقط کافیه که روی نام این شیوه یا استایل جدید کلید بزنی تا در حالی که هیچ متنی انتخاب نشده فعال بشه!

مبارکه! از این به بعد این شیوه جدید میشه شیوه یا استایل پیش‌فرض سند فعلی‌ات! اونم بدون علامت بعلاوه که نشانه تخطی از تعریف‌های پیش‌فرضه.

اگر می‌خواهی در تمام سندهای از این به بعد این شیوه جدید پیش‌فرض باشه هم این کار را بکن!

۱ – تمام سندهای باز را ببند.

۲- از منوی Type گزینه Paragraph Style را انتخاب کن تا پانل Styles ظاهر بشه.

۳- در این پانل روی سطر نام شیوه دیگری که تازه ساخته‌ای یا هر شیوه دیگری که قبلا وجود داشته – البته غیر از [Basic Paragraph] – و می‌خواهی شیوه پیش‌فرض سندهای از این به بعدت باشد کلید بزن.

۴- ایندیزاین را ببند و باز کن!

باز مبارکه! از این به بعد این شیوه یا استایل تا به همین ترتیب که عمل کردی، کاری نکرده باشی، بدون اشکال شیوه پیش‌فرض سندهای بعدی‌ات خواهد بود.

یک روش دیگه هم هست که خیلی حرفه‌ای‌تر است و دوستان تازه‌کار در درک آن کمی تا قسمتی مشکل خواهند داشت و مال حرفه‌ای‌ترها و کهنه‌کارترهاست که بعدا خواهم گفت.

فعلا با همین دو تا خوش باش تا بعد.

نوشته مسعود شباهنگ