Content-Aware Fit new in Indesign cc 2019

همه ما در کار با ایندیزاین گیر جا دادن تصویر در قاب مورد نظرمان هستیم و از خروس‌خوان تا بوق سگ داریم تصویر توی قاب می‌تپانیم! یک دفعه تصویر را به اندازه قاب می‌کنیم. یک وقت قاب را به اندازه تصویر. و یک وقت هم با کمک قاب تصویر عکس یا گرافیک داخلش را برش می‌زنیم. این جور مواقع تصمیم می‌گیریم که کجای تصویر داخل قاب باشد و دیده شود و کجایش بیرون قاب باشد و برش بخورد تا دیده نشود. تا این‌جا رو هستی؟ باش تا صبح دولتت بدمد! که البته یک کمی پایین‌تر می‌دمد.

یک مثال بزنم برایت روشن بشی! یک تصویر داریم مثل تصویر زیر:

یک قاب هم داریم که می‌خواهیم این تصویر را توی آن بگذاریم به شکل زیر:

خوب، می‌بینی که اخلاق سگ این دو تا اصلا به هم نمی‌خوره! اختلاف خانوادگی از همین جاها شروع می‌شه!‌ که قاب از تصویر کوچولوتره، حالتش هم عمودی و ایستاده است در حالی که تصویر افقی و خوابیده است.

در تمام نگارش‌های ایندیزاین این شمایی که تصمیم می‌گیری کجای این تصویر در قاب قرار بگیره! بقیه تصویری که از قاب بیرون می‌افته هم ناپدید و ناپیدا خواهد ماند. دیده‌ایم که گزینه‌های مختلف برای جای‌دادن تصویر در قاب داریم که هم در پانل کنترل (Control Panel) و هم در گزینه Fitting از منوی Object و هم در پانل تازه تاسیس Properties در دسترس است تا یک جوری تصویر را برای قاب یا قاب را برای تصویر مناسب کنیم.

حالا ما تصویر بالا را در قابی که در تصویر می‌بینی وارد می‌کنیم و روی گزینه Fill Frame Proportionally (قاب را به شکل متناسب پر کن) کلید می‌زنیم. قاب حالا این شکلی پر شده است.

و وقتی روی تصویر داخل قاب کلید بزنم می‌بینی که کجاهای تصویر بیرون مانده و دیده نمی‌شود. بنابر تنظیم‌های من وسط تصویر را در وسط قاب قرار داده و بعد ارتفاع تصویر را با ارتفاع قاب برابر کرده تا بدون آن که اندازه قاب دست بخورد تصویر را در قاب بگذارد. باقی تصویر هم به طور متساوی از دو طرف بیرون قاب مانده است که دیده نمی‌شود. این قضیه برای تمام اندازه‌ها و نسبت‌های قاب همین ‌ترتیب را رعایت می‌کنه. بعدا هم که می‌توانید به‌طور دستی جای تصویر در قاب را عوض کنی و هر جایی از تصویر را که خودت می‌خواهی در آن تعیین کنی.

اما ایندیزاین نسخه cc 2019 یک چیز دیگه به این‌ها اضافه کرده است که خودش به آن می‌گوید Content-Aware Fit (یعنی گنجاندن محتواآگاه)! قضیه چیه؟ ایندیزاین خودش فکر می‌کند که می‌تواند به طور هوشمند متوجه بشود که بهترین و مهم‌ترین جاهای تصویر کجاست. بنابراین اگر شما ازش خواهش کنید او هم لطف می‌کند و بهترین و مهم‌ترین بخش تصویر را که خودش می‌داند کجاهاست را در قاب می‌گنجاند و بقیه را بیرون از قاب پنهان می‌کند.

این گزینه هوشمند به طور معمولی نمی‌تواند پیش‌فرض ایندیزاین باشد. ادوبی می‌داند که آدمی‌زاد خودش صاحب‌نظر است و بهتر می‌داند که کجاهای تصویر را می‌خواهد و کجاهایش را نمی‌خواهد بنابراین پیش‌فرض بودن این گزینه را غیرفعال کرده است و گفته اگر می‌خوای از آن استفاده کنی اول باید فعالش کنی! اما چطوری باید پیش‌فرض بودن این گزینه را فعال کرد:

از طریق Edit و سپس Preferences و کلید زدن روی عنوان General در پنجره Preferences کنار عنوان Make Content-Aware Fit the default fitting option (گنجاندن محتوا آگاه را گزینه پیش‌فرض قرار بده)‌ کلید بزنید تا علامت چک مارک در آن ظاهر بشه و بعد روی OK کلید بزنید تا پنجره بسته بشه بره پی‌کارش!

حالا از این به بعد اگر یک تصویر را وارد قابی کنی تصویر آن‌قدر بزرگ یا کوچک می‌شود تا بهترین قسمتش به سلیقه ادوبی توی قاب جا بگیرد. نکته جالب این است که این مهم‌ترین جای عکس به نسبت‌های قابی که تصویر را در آن می‌گذارید بستگی دارد. برای این منظور ایندیزاین حتی خود تصویر را هم تغییر اندازه می‌دهد .

من حالا چند تا قاب با اندازه‌ها و نسبت‌های مختلف ایجاد می‌کنم

همین یک تصویر نمونه را در تمام آن‌ها وارد می‌کنم تا ببینی که ایندیزاین چطوری با وجود فعال شدن خصیصه محتواآگاه، عکس را در قاب می‌گنجاند.

می بینی که هر بار تصمیش فرق می‌کند. هیچ جور نمی‌توان حدس زد که نتیجه چه خواهد شد. کاملا بستگی به نسبت‌های قاب دارد و از آن گذشته هیچ‌کدام از دو تصویر هم اندازه هم نیستند یعنی برداشته خود تصویر را هم کوچک کرده است. فقط یک کار را نمی‌کند. به اندازه‌های قاب به هیچ وجه دست نمی‌زند.

این انتخاب‌های ایندیزان را می‌پسندی؟ من شخصا راستش بعضی وقت‌ها آره و بیشتر وقت‌ها نه! شما هم باید خودت تصمیم بگیری.

ادوبی می‌گوید این تصمیم‌گیری از طریق کاربرد قواعد برش به شکل آموزش عمیق و هوش مصنوعی انجام می‌شود و برایش هم اسم Adobe Sensei را گذاشته است. فکر می‌کنه هوش مصنوعیش استاد کاراته‌اس!!؟

از این گزینه می‌توان به صورت انتخابی و غیرپیش‌فرض هم استفاده کنی. در این صورت این بدون این که مرحله قبلی را در پنجره Preferences طی کنی می‌توانی به راحتی فقط روی تکمه Content-Aware Fit در پانل نواری کنترل در بالای رابط کاربر کلید بزنی که این شکلی است:

یا پانل Properties باز هم تکمه Content-Aware Fit را پیدا کنی و روی آن کلید بزنی که اونجا هم این شکلی است.

به این صورت هر وقت خواستی این گزینه با کلید زدن روی تکمه‌اش انتخاب می‌کنی و اگر خوشت آمد دیگه دست نمی‌زنی.

گزینه جای‌دادن محتواآگاه روی تصاویری که دوربرشان سفیدی یا زمینه رنگی خالی هست و تصاویری که بخش‌های شفاف و تار دارد خیلی خوب عمل می‌کند و به درستی تصویر را برای قاب مورد نظر شما برش می‌زند. در این جور موارد که کم هم نیست، حسابی ازش استفاده کنید. چون سرعت تصمیم‌گیری‌اش در وقت شما بسیار صرفه‌جویی می‌کند.

This article is about the new Content-Aware Fit in Indesign 2019.

Writen by Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ