جابه‌جایی در ایندیراین، سریع و حرفه‌ای

جابه‌جایی در ایندیراین، سریع و حرفه‌ای Snippets

اگر مرتب در کارتان تجدید نظر می‌کنید و مثلا می‌خواهید قطعه‌هایی از سند را از جایی به جای دیگر در همان سند یا به سند دیگری می‌برید و یا مثلا قرار است یک عکس و شرح زیر آن را در چند سند به کار بگیرید و کارهای دیگری از همین قبیل… معمولا چه کار می‌کنید؟ در ایندیزاین راهی هست برای ذخیره به صورت خرده‌ریز یا Snippet که لابد همه‌تان بلدید و این‌جا نیاز به شرح ندارد. اما این روش خیلی دنگ و فنگ دارد. مراحل مختلف دارد و حواس جمع می‌‌خواهد.

حالا می‌خواهم روشی که خودم برای همین کار استفاده می‌کنم و کمی تا قسمتی مخفی و شرح‌ داده‌ نشده است و تقریبا مطمئن هستم کسی استفاده نمی‌کند اما بسیار آسان و سریع است را این‌جا برایتان شرح بدهم. این روش هم پرونده خرده‌ریز یا Snippet ایجاد می‌کند و آن را به کار می‌گیرد، اما به روشی بسیار سریع‌تر. با یک مثال نشانتان می‌دهم.

الان من دارم یک کتاب می‌نویسم درباره فتوشاپ ۲۰۱۹ که در آن در جایی به شرح Tint یا ته رنگ رسیده‌ام و وقتی آن را نوشتم و برایش تصویر گذاشتم متوجه شده‌ام که ای‌بابا! جای این‌ها در این بخش از سند نبوده است و باید قبلا چیزهای دیگری را شرح می‌دادم تا این مبحث قابل فهم بشود. حالا می‌خواهیم چیزهایی را که نوشته‌ام دور نریزم و آن را برای چند صفحه دیگر دوباره با همین ریخت و قیافه فعلی‌اش به کار بگیرم. یواشکی و به دور از نظر دزدانه دیگران این جوری عمل می‌کنم. 

۱- یک دایرکتوری درست می‌کنم که برای راحتی خودم اسمش را می‌گذارم خرده‌ریز. ناجوره؟ شما اسم بهتر بذار. این دایرکتوری را باز می‌کنم و روی صحنه باقی می‌گذارم.

۲- حالا ایندیزاین را از حالت تمام صفحه در می‌آورم طوری که روی پهنه مانیتور هم برنامه ایندیزاین دیده بشه و هم دایرکتوری «خرده‌ریز»! تا این‌جا که سخت نبود؟! اینا کارهاییه که بیشتر سیستم عاملی است و همه باید بتوانند انجام دهند.

۳- بخشی را که می‌خواهم در جای دیگری به کار بگیرم را در ایندیزاین انتخاب می‌کنم. چه چیزی را! قاب‌های‌ حاوی متن و تصویر هر چندتا که باشه! در شکل زیر من این چند تا قاب حاوی تصویر و متن را – که دور آن برایتان خط کشیده‌ام – با هم انتخاب کرده‌ام. این‌ها سر جمع یک صفحه را تشکیل می‌دهند. البته انتخاب شما می‌تواند بیشتر یا کمتر یا فقط متن یا هر ترکیبی از متن و تصویر و غیره باشد. به شرط آن که قاب‌های آن‌ها را انتخاب کنید.

۴- مکان‌نما را روی انتخاب‌شده‌ها می‌برم و تکمه ماوس را پایین می‌دهم و نگه می‌دارم و بعد آن را حرکت می‌دهم و می‌کشانم و از ایندیزاین به روی دایرکتوری خرده‌ریز می‌آورم و تکمه ماوس را رها می‌کنم. به این میگن درگ و دراپ یا بکش و ولش کن! به همین سادگی!

۵ – در این موقع یک جور کیمیاگری ادوبیاتی صورت می‌گیرد. ایندیزاین چیزهایی را که از برنامه بیرون می‌کشم و به محیط خارج رابط کاربر می‌برم به شکل یک پرونده در می‌آورد. پرونده‌ای با نام پیش‌فرض و عجق‌وجق که خود ایندیزاین برای آن می‌گذارد و بعد این پرونده را داخل دایرکتوری من قرار گرفته است. اگر با این اسم پرونده راحتید که هیچی! ولی اگر می‌خواهید گیج نشوید و بعدا بتوانید محتوی آن را سریع و از روی نامش شناسایی کنید، خودتان اسمش را عوض کنید. توجه کنید که انشعاب اسم پرونده باید همان باشد که بود یعنی .idms
۶- حالا دیگه این پرونده در روی سیستم شما برای استفاده بعدی ذخیره شده است. هر وقت خواستید آن را در همین سند در صفحه‌ای دیگر یا در سند دیگری به کار بگیرید برعکس همین عمل کنید. یعنی نام آن را در دایرکتوری با ماوس بگیرید و بکشانید به داخل ایندیزاین و در جایی که می‌خواهید مستقر شود رها کنید. توجه کنید که همه چیز به همان شکلی که ذخیره شده و با همان نسبت‌ها و با همان ترکیب به سند جدید می‌آید. بعدش هم آن‌ها را دقیقا در موضع مورد نظر قرارش می‌دهید. امتحان کنید شما هم خوشتان می‌آید.

می‌بینید که تمام اجزای چیزی که ذخیره کرده بودید به همان شکل اولیه‌اش در صفحه جدید مستقر شده است و ای ول!

من همیشه از این راه خیلی راحت استفاده می‌کنم و خیلی هم با آن صفا می‌ترکانم!‌ اما یک چیزی را هم همین‌جا در این باره اعتراف می‌کنم و آن این که خیلی وقت‌ها من از خود دسکتاپ ویندوز برای ذخیره پرونده‌های انتقالی استفاده می‌کنم. یعنی انتخابی‌های خودم را می‌کشانم روی دسکتاپ و همان‌جا رهایشان می‌کنم. وقت‌هایی که کارهای موقت و موردی انجام می‌دهم بیشتر این اتفاق می‌افتد. دلیلش هم این است که بتوانم این‌ها را بعدا حذف کنم و در سیستم باقی نماند و جایی را برای مدت‌ها اشغال نکند.

امتحان کنید شما هم خوشتان می‌آید.

This article is about the transferring selected items in a document by drag and drop to a new page or even new documents in Indesign.

Writen by Masoud Shabahang

نوشته مسعود شباهنگ